Dzień Sołtysa. To święto obchodzone jest dziś w całym kraju
Sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku i są jedną z najstarszych instytucji państwa. Dziś obchodzimy Dzień Sołtysa.
Obecnie w kraju jest ponad 40 tysięcy sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach – 2,5 tysiąca. Jednym z nich jest sołtys Spręcowa koło Dywit Krzysztof Kulas. Dlaczego jest sołtysem?
Przede wszystkim to wyjście do mieszkańców. Sołtys jest taką jednostką pomocniczą w kontakcie z wójtem i gminą. Jeżeli sołtys jest otwarty, to można naprawdę dużo zrobić
– wyjaśnił.
Sołtysi za swoją pracę nie dostają wynagrodzenia, choć mogą liczyć na dietę. Jakiej wysokości? – To już zależy od rad gmin – powiedział przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów Adam Cieśla. To zwykle dieta wysokości kilkuset złotych, ale niektóre gminy nie przyznają takich dodatków. Wtedy sołtysi dostają tylko zwrot kosztów np. za udział w sesjach rady gminy. Wprowadzone zostało natomiast świadczenie dla osób, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej 8 lat. Otrzymują dodatek do emerytury w wysokości 336 zł.
Sołtysi wybierani są na 4-letnie kadencje, ta aktualna jednak została przedłużona z powodu pandemii koronawirusa i trwa już piąty rok. Kolejne wybory sołtysów odbędą się kilka miesięcy po kwietniowych wyborach samorządowych.
Z okazji Dnia Sołtysa warto przypomnieć o rekordziście z naszego regionu. Najdłużej urzędującym sołtysem w Polsce był zmarły pod koniec lutego tego roku Czesław Frączek. Pełnił tę funkcję w podpasłęckim Krasinie przez 58 lat.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska