Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Agresywne zachowania na drogach. Kierowcy wysyłają coraz więcej zgłoszeń
W pierwszym roku funkcjonowania warmińsko-mazurskiej skrzynki mailowej „Stop Agresji Drogowej”, na jej adres wpłynęło 197 zgłoszeń. Pięć lat później było ich już ponad 1000. Dzięki tym zgłoszeniom piraci drogowi oraz kierowcy, którzy w rażący sposób lekceważyli przepisy i zasady bezpiecznej jazdy, mogli ponieść konsekwencje.
Do najczęstszych zachowań kierowców, które wypełniają znamiona agresji drogowej należą m.in. nieprawidłowe wyprzedzanie lub jego utrudnianie, tamowanie ruchu i celowe wyhamowywanie innych kierowców, wymuszanie pierwszeństwa i utrudnianie włączania się do ruchu, jazda „na zderzaku”, nieuzasadnione używanie świateł i sygnałów dźwiękowych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz wulgarne odzywki, czy nawet bezpośrednia agresja fizyczna.
Policja przypomina, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma takie same prawa i obowiązki. Każdy kierowca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów w takim samym zakresie, bez względu na posiadany staż za kierownicą i predyspozycje do kierowania pojazdami. Kierowcy próbujący „wymierzyć sprawiedliwość” samodzielnie na drodze, mogą się narazić na odpowiedzialność karną.
W tym celu w 2018 roku zostały utworzone specjalne skrzynki mailowe, na które świadkowie agresji drogowej mogą przesyłać informacje. Jest to narzędzie, z którego z każdym rokiem korzystało coraz więcej osób. W pierwszym roku funkcjonowania skrzynki na Warmii i Mazurach, na adres stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl wpłynęło 197 zgłoszeń. Rok później 306, a w kolejnych latach ta liczba rosła, osiągając w 2023 roku 1055 zgłoszeń.
Każde z nich zostało przeanalizowane i skierowane do dalszego rozpatrzenia we właściwych jednostkach. Po ustaleniu sprawcy wykroczenia, policjanci wyciągali stosowne konsekwencje: nałożenie mandatu karnego i punktów karnych, zatrzymanie uprawnień lub skierowanie sprawy do sądu.
Posłuchaj wypowiedzi
Skrzynka mailowa „STOP Agresji Drogowej”
– dzięki niej piraci drogowi lekceważący przepisy oraz zasady bezpieczeństwa nie pozostają bezkarni.
Zaczęło się w 2018 roku od 197 zgłoszeń. Pięć lat później ta liczba osiągnęła 1055 zgłoszeń. Więcej na stronie https://t.co/yYV44YrVu8 pic.twitter.com/WNjSWcEPAb— KWP w Olsztynie (@KWP_Olsztyn) January 3, 2024
Redakcja: A. Niebojewska za A. Skrago/KWP Olsztyn
Sprawca „agresji drogowej” na S7 ponownie przed sądem. Grozi mu do 3 lat więzienia