Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Alarmujące wyniki raportu. Rusza kampania przeciw przemocy wobec dzieci

Nawet 80 procent dzieci i młodzieży przynajmniej raz w życiu było ofiarą przemocy – wynika z najnowszego raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Krzywdzą opiekunowie, rodzice, ale też coraz częściej rówieśnicy.

Olsztyńskie Stowarzyszenie Arka, a konkretnie działające przy nim Centrum Pomocy Dzieciom włącza się w kampanię o haśle REAGUJ.

Bez naszych działań i ingerencji w los najmłodszych narażamy je na mierzenie się z bagażem trudnych doświadczeń, które wniosą w dorosłość

– mówiła psycholog z olsztyńskiego centrum Magdalena Ogrodnik. Wymieniła problemy w relacjach, wiarę we własne możliwości, akceptację, radzenie sobie z emocjami i poczucie kontroli. Jej zdaniem trudności może być bardzo dużo.

Centrum Pomocy Dzieciom przy Arce w Olsztynie jako pilotaż działa od początku roku. Obecnie pod opieką ma ponad 130 dzieci, które doświadczyły różnych form krzywdzenia.

W ramach kampanii REAGUJ na telebimach przy ulicach Sikorskiego i Piłsudskiego od wtorku (13 listopada) będą wyświetlane spoty na temat przemocy wobec najmłodszych.

W niedzielę (19 października) – jako wyraz sprzeciwu – wieża olsztyńskiego ratusza zostanie podświetlona na czerwono, a na niej wyświetlony biały napis „dzieciństwo bez przemocy”. To punkt kulminacyjny kampanii realizowanej przy współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i element światowej kampanii 19 dni bez przemocy, o której głośno jest co roku w pierwszych dniach listopada. Wybrano ratusz, bo to jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków w Olsztynie.

Mateusz Obrębski z Arki powiedział, że budynek stoi w ścisłym centrum i każdy, kto będzie przechodził tamtędy na pewno zauważy tą informację. Dobrze jeśli przemyśli ją, a kiedy zobaczy niepokojącą sytuację zdecyduje się zareagować.

Z tym mamy największy problem zaznaczyła Aleksandra Kubiak z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Często nie do końca wierzymy, że nasza ingerencja może coś zmienić, że kiedy wtrącimy się w sprawy jakiejś rodziny, to wyjdzie dziecku na dobre.

Zgubne jest też traktowanie rodziny jako świętości, bez względu na to jaka ona jest, to zawsze coś najlepszego co może spotkać dziecko. W wielu przypadkach niestety nie jest to prawdą

– dodała Kubiak.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w dzieci, ratusz, przemoc, kampania, znęcanie się, Centrum Pomocy Dzieciom, reaguj
Brakuje rodzin zastępczych. Urzędnicy oferują wsparcie finansowe

18 dzieci z Olsztyna czeka na rodzinę zastępczą. Ogólnie w mieście w 154 rodzinach zastępczych jest ponad 215 małoletnich. Decyzją sądu nie mogą wychowywać się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV