Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Stulecie Lasów Państwowych okazją do dyskusji o przyszłości
Leśnicy świętują setną rocznicę powstania Lasów Państwowych. Z tej okazji specjalną, jubileuszową tablicę odsłonięto w Olsztynie. Spotkanie leśników z regionu i kierownictwa z centrali to także dyskusje o przyszłości polskich lasów.
Tablica, która zawisła na ścianie szczytowej dyrekcji Lasów Państwowych, ma następujący napis: „W setną rocznicę powstania Lasów Państwowych w hołdzie wszystkim ludziom z sercem dla lasu – leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, 100 lat Lasów Państwowych, 1924-2024”.
W rozmowie z reporterem Radia Olsztyn Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa, wyraził przekonanie że „tylko lasy gospodarcze gwarantują bioróżnorodność”. – Gwarantują również to, że będą służyły na rzecz tego, co dzisiaj w przestrzeni publicznej jest bardzo ważne, a mianowicie czystego powietrza – ocenił. Edward Siarka odniósł się również do nieprzychylnych opinii, w których Lasom Państwowym zarzuca się, że zubożają lasy.
Niestety, jest to dzisiaj nasz główny mankament. To hasło, rzucone do przestrzeni publicznej, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Popatrzmy na to z perspektywy stu lat. Zwiększyliśmy lesistość z 20% powierzchni kraju do 30%. Natomiast w samym tylko tym roku kupiliśmy prawie 6 tys. ha gruntów do zalesienia
– przekonywał Siarka.
Podczas uroczystości obecny był także Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Przyznał, że problemem leśników są także zmiany klimatu.
Adam Roczniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podkreśla, że na terenie administrowanym przez olsztyńską dyrekcję wskaźnik lesistości wynosi 33%.
Jak dołożymy do tego wody z naszego terenu to mamy 47% pięknej przyrody, która nas otacza. Nasza dyrekcja sięga od Ostrołęki i Ciechanowa aż po Frombork. To ogromny teren do zarządzania
– mówił.
Każdego roku, na terenie którym gospodaruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, sadzonych jest ponad 20 milionów sztuk drzew. Królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna. Co roku sadzi się jej ponad 9 mln sztuk. Drugim najczęściej sadzonym gatunkiem jest dąb – co roku przybywa około 8 mln sztuk sadzonek.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko