Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Warmińsko-Mazurskie będzie mieć aż dziewięć nowych rezerwatów przyrody
Województwo warmińsko-mazurskie ma 9 nowych rezerwatów przyrody. Taką decyzję podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
To 3 rezerwaty leśne i 6 torfowiskowych. Wszystkie powstały na wniosek leśników. To część ogólnopolskiej akcji związanej z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych.
Rok 2024 jest rokiem wyjątkowym, rokiem jubileuszowym. Świętujemy 100-lecie powstania Lasów Państwowych. Chcieliśmy upamiętnić ten rok w sposób trwały. Z inicjatywy leśników w całym kraju powstało, bądź powstanie w najbliższym czasie 100 nowych rezerwatów przyrody
– powiedział Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Największy z nowych rezerwatów ma ponad 490 hektarów i znajduje się w gminie Budry. To torfowiskowy rezerwat Bagno Minta (491 ha) na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Został powołany dla zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz zbiorowisk roślinności torfowiskowej i cennych gatunków zwierząt i roślin, w tym licznej populacji haczykowca błyszczącego.
Na terenie tego samego nadleśnictwa ustanowiono torfowiskowy rezerwat Rysie Bagno (204 ha) położony w gminie Banie Mazurskie. Ma na celu zachowanie kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych oraz m.in. stanowisk krytycznie zagrożonego fiołka błotnego i rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych.
Wójt gminy Mariusz Molda boi się, że utworzenie rezerwatów negatywnie odbije się na mieszkańcach gminy pracujących w zakładach usług leśnych.
Jest to problem społeczny z tego względu, że wyłącza to ten obszar gmin z użytkowania i pozyskiwania oraz prowadzenia gospodarki leśnej co stanowi duży udział na terenie naszej gminy
– wyjaśnił.
Justyna Januszewicz z RDOŚ przypomniała, że rezerwat to najbardziej restrykcyjna forma ochrony przyrody oprócz parku narodowego.
Co do zasady rezerwaty przyrody są niedostępne dla społeczeństwa. Nie wolno do nich wchodzić chyba, że regionalny dyrektor ochrony środowiska wyznaczy odpowiedni szlak. Do rezerwatu ne przychodzimy z psem, który swoją obecnością może spłoszyć dzikie zwierzęta. Z rezerwatu nie wolno wynosić żadnych roślin, grzybów, skał czy ziemi
– stwierdziła.
Celem leśnego rezerwatu Mokra Góra (60 ha) w gminie Kruklanki na terenie Nadleśnictwa Borki jest zachowanie fragmentów grądu subkontynentalnego – ostoi cennych gatunków flory i fauny, w tym widłozęba zielonego, złotniczka skalnego, muchołówki małej i białoszyjej czy dzięcioła średniego.
Torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek (74 ha) położony w gminach Olsztynek i Nidzica, na terenach Nadleśnictwa Jedwabno ma pomóc w zachowaniu kompleksu torfowisk niskich i przejściowych oraz borów bagiennych.
Leśny rezerwat Dolina Górnej Szelążnicy (121 ha) na terenie Nadleśnictwo Stare Jabłonki w gminach Ostróda i Gietrzwałd powołano w celu m.in. zachowania starych, mezofilnych lasów liściastych, a także ochrony źródliska rzeki Szelążnicy i jej górnego odcinka z jeziorami Buńki Małe i Średnie.
Leśny rezerwat Las Krawno (35 ha) na terenie Nadleśnictwa Strzałowo w gminie Świętajno powołano, żeby chronić kompleks borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych.
Torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna (37 ha) w gminie Jedwabno, na terenach Nadleśnictwa Jedwabno ma pomóc zachować kompleks torfowisk niskich i przejściowych.
Dla zachowania torfowisk alkalicznych powołano rezerwaty torfowiskowe: Torfowiska nad jeziorem Zdrużno (60 ha) w gminie Piecki, na terenach Nadleśnictwa Strzałowo oraz Uroczysko Korea (50 ha) w gminie Jedwabno, na terenie Nadleśnictwa Szczytno.
W sumie w regionie jest obecnie 121 rezerwatów przyrody. Na Warmii i Mazurach regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku zaproponowały wyznaczenie dziewięciu rezerwatów, które łącznie obejmują obszar ponad 1 136 ha. Odbyły się także konsultacje społeczne, a projekty zarządzeń uzgodniono z wojewodą.
Zdaniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Agaty Moździerz, dzięki dobrej współpracy z Lasami Państwowymi udało się wspólnie wyznaczyć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, które zasługują na ochronę rezerwatową.
Dużym wsparciem w całej procedurze ich ustanowienia były inwentaryzacje przyrodnicze tych terenów, które otrzymaliśmy od organizacji pozarządowych i które stanowiły podwalinę dalszych prac nad wytyczaniem przebiegu granic
– zaznaczyła.
Posłuchaj wypowiedzi
Źródło: PAP/ A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski