Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NFZ przypomina: jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów – zaapelował we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia. W pierwszym półroczu tego roku 457 tys. osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty.

Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Najwięcej, bo 207 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie

– wskazała rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska.

Podkreśliła, że nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta.

Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących

– dodała Kopczyńska.

Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń (endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) liczba nieodwołanych wizyt z pierwszego półrocza 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem 2023 r. wskazuje, że liczba nieodwołanych wizyt zmniejszyła się o około 3 tys. W ocenie rzeczniczki wynika to z edukacji pacjentów i z przygotowania placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem w celu odwołania wizyty.

Przykładem akcji edukacyjnej, która zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania, jest kampania „Odwołuję, nie blokuję”, w której bierze udział także NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.

Autor: A. Kiełczykowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Kolejki rosną, a pacjenci nie stawiają się na wizytach. Trwa akcja „Odwołuję, nie blokuję”

Więcej w lekarz, NFZ, wizyta
Diagnoza: przenoszenie wirusa SARS-CoV-2

Tematem audycji była alternatywna droga przenoszenia wirusa SARS-CoV-2. Droga kropelkowa jest drogą, o której podczas pandemii słyszeliśmy najczęściej. Rzadziej mówiliśmy o infekcji doustnej, a jednym z...

Zamknij
RadioOlsztynTV