Bezpłatny urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej. Co się zmieniło w kodeksie pracy?
Początek bieżącego roku to czas wejścia w życie wielu zmian w prawie pracy. Wynikały one z konieczności wdrożenia do polskiego prawa dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.
Jedną z głównych zmian w Kodeksie Pracy jest zagwarantowanie dodatkowych dni urlopowych. Wprowadzony został m.in. bezpłatny urlop opiekuńczy. Dotyczy on sytuacji, w której pracownik musi zapewnić wsparcie osobie będącej członkiem jego rodziny lub innej osobie zamieszkującej wspólne gospodarstwo domowe.
Wymiar tego urlopu to 5 dni. Jest to jednak urlop bezpłatny – wyjaśnia Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie:
Dodatkowo przewidziano zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Przysługuje ono w sytuacjach nagłych, związanych ze sprawami rodzinnymi spowodowanymi m.in. chorobą lub wypadkiem. Wymiar zwolnienia wynosi, w zależności od sposobu wykorzystania – 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym.
Nowe prawo wymusza na pracodawcy także konieczność uzasadnienia wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Do tej pory takie wymogi dotyczyły tylko wymówienia umowy na czas nieokreślony.
Sprawdź najlepsze oferty pracy z regionu: >>> praca.radioolsztyn.pl
Autor: I. Malewska
Redakcja: A. Niebojewska