Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Wysokie temperatury w styczniu. Jaki mają wpływ na wegetację roślin?
Tak ciepłego początku stycznia jeszcze nie było. Bardzo wysokie temperatury panowały też pod koniec grudnia. Według ekspertów – może to mieć pozytywny wpływ na plony.
– Szczególnie, że zasiewy zaczęły się w województwie warmińsko-mazurskim z pewnym opóźnieniem – powiedziała Maja Jurczak z Warmińsko-Mazurskiego ODR-u.
Zboża i rzepaki zaczną wegetować, ale to wbrew pozorom może pomóc, nadrobimy trochę te późnojesienne zasiewy. Przez to, że trochę były opóźnione zasiewy, nie zdążyły, zanim wpadły w zimowy sen, osiągnąć takiego stanu wegetacji, jaki powinny, to teraz po prostu nadrobią ten czas.
Wystąpienie na przełomie grudnia i stycznia wysokich temperatur może też pomóc w walce z niektórymi szkodnikami, np. stonką ziemniaczaną.
Te temperatury, które mamy teraz, powodują, że larwa stonki w ziemi śpi, ale budzą się organizmy, które na niej pasożytują. Czyli dzięki temu, że są już aktywne grzyby pasożytnicze, zasiedlają tę larwę stonki i dzięki temu będzie tej stonki w tym sezonie mniej.
Mrozy mają wrócić pod koniec tygodnia.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko