Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stoczek Klasztorny przygotowuje się do ważnych uroczystości

Uroczystości w Stoczku Klasztornym. Fot. A. Skrago

W Stoczku Klasztornym odbyły się ostatnie wydarzenia przygotowujące do Centralnych Uroczystości Dziękczynnych za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obchody archidiecezjalne zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia.

Wydarzenia centralne zostaną poprzedzone codzienną nowenną oraz Dniami Miłosierdzia i Rodziny. Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 roku.

Tradycją jest, że po beatyfikacji odbywają się różne wydarzenia o charakterze dziękczynnym. W wymiarze ogólnopolskim to była Warszawa, Częstochowa i Gniezno, czyli miejsca, z którymi bł. kard. Wyszyński był szczególnie związany. Natomiast poszczególne diecezje, które mają takie miejsca jak my, czyli Stoczek Klasztorny, organizują wydarzenia w swoim zakresie

– wyjaśnił na konferencji prasowej w Kurii Archidiecezji Warmińskiej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Fot. M. Lewiński

Czujemy się zobowiązani do nadania temu wydarzeniu dużej rangi – dodał abp Józef Górzyński.

Nasze uroczystości, w sposób naturalny, związaliśmy z odpustem w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Posiadanie takiego miejsca zwyczajnie nas zobowiązuje. Chcemy, żeby to miejsce żyło i żyła postać tak ważna dla Kościoła

00:00 / 00:00

Od piątku (19 sierpnia) do soboty (27 sierpnia) w Stoczku Klasztornym codziennie wieczorem będzie oprawiana msza święta, po której odmówiona zostanie specjalna nowenna.

To nowenna do bł. Stefana Wyszyńskiego. Każdego dnia będziemy w niej prosić o cnotę, którą praktykował w swoim życiu kardynał. Każdy dzień nowenny ma swój temat. Będziemy prosić m.in. o wytrwanie w wierze, o wierność Bogu, o sprawiedliwość, umiarkowanie i oczywiście o pokój

– podkreślał ks. Wojciech Sokołowski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym.

Uroczystości w Stoczku Klasztornym. Fot. A. Skrago

Na sobotę w Stoczku Klasztornym zaplanowano także Dzień Rodziny. Centralne uroczystości odbędą się natomiast w niedzielę (28 sierpnia). Mszy świętej dziękczynnej za beatyfikację kardynała Wyszyńskiego przewodniczyć będzie bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski. Początkowo głównym celebransem miał być kard. Kazimierz Nycz, który zdążył już zapowiedzieć swoją obecność na uroczystościach. W tym czasie będzie jednak w Watykanie. Właśnie na ostatnie dni sierpnia papież Franciszek zwołał spotkanie z kardynałami.

Stoczek jest dobrze przygotowany na przyjęcie znacznej liczby gości. Zachęcamy wiernych do przybywania autokarami w grupach zorganizowanych. Przygotowaliśmy jednak także bardzo wiele miejsc parkingowych dla samochodów osobowych

– przekonywał ks. kan. Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.

Stoczek Klasztorny zwany Warmińskim

Jest położony koło Lidzbarka Warmińskiego. Każdego roku Stoczek odwiedzany jest przez tysiące pielgrzymów. W miejscu uwięzienia prymasa znajduje się izba pamięci.  pokojach odtworzono wyposażenie z czasów pobytu kardynała. W pomieszczeniach znajduje się mini ekspozycja fotografii oraz teksty i rękopis wykazu książek, o które prosił nadzorców więziennych.

Stoczek Klasztorny. Fot. D. Grzymska

Na ściance nad biurkiem orzechowym widoczny jest tekst porządku dziennego trybu życia w Stoczku oraz fragment wypowiedzi przed uwięzieniem ze słynnym cytatem:

Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła czynię dla Niej
Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawę bożą
nie wierzcie.
Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła.

W sypialni zachowało się stare drewniane łóżko pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem obraz Matki Bożej Częstochowskiej i krzyż z suchych gałęzi. W rogu przy oknie stary fotel wyściełany bladoróżową tkaniną, na którym siadał uwięziony ks. prymas. Obok na tablicach dwa jakże ważne teksty: akt osobistego oddania się Matce Bożej i list do ojca pisany w sobotę 17 października 1953 roku. Eksponowany jest także cenny rękopis Aktu osobistego oddania się Matce Bożej oraz zdjęcia z 8 grudnia 1953 roku.

Prymas przebywał w Stoczku blisko rok. 6 października 1954 roku został przewieziony do Prudnika Śląskiego, a potem do Komańczy. Został uwolniony 28 października 1956 roku i wrócił do Warszawy.

Stoczek Klasztorny. Fot. Ł. Węglewski

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Przeczytaj poprzedni wpis:
MOPR: sinice widać na Tałtach i Bełdanach. Mikołajskie z zakazem kąpieli

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowali, że miejscowo zaobserwowali sinice na jeziorach Bełdany i Tałty oraz na całym zachodnim brzegu Jeziora Mikołajskiego. Od środy z powodu...

Zamknij
RadioOlsztynTV