Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Powstała z miłości do Polski. Dziś 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
80 lat temu Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. W całej Polsce z tej okazji odbywają się rocznicowe uroczystości. Tak było także w Olsztynie i Elblągu.
Uroczystości w Olsztynie
W Olsztynie wieńce złożono pod pomnikiem AK. Dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN wyjaśniał, że Związek Walki Zbrojnej zmienił się w Armię Krajową po to, aby pokazać, że w kraju istnieje trzeci element Polskich Sił Zbrojnych. Jednym były wojska generała Andersa, drugim – Polskie Siły Zbrojne na zachodzie i trzeci w kraju – armia Wojska Polskiego.
Na uroczystościach w Olsztynie był wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który podkreślał, że choć AK swoich celów wojskowych i politycznych nie osiągnęła to, w jego ocenie, była zalążkiem niepodległościowego nurtu w powojennej Polsce.
Krzysztof Kierski z biura badań historycznych olsztyńskiej delegatury IPN podkreślał, że region warmińsko-mazurski ma wiele wspólnego z żołnierzami Armii Krajowej, którzy po wojnie osiedlili się na tych ziemiach.
Spadkobiercami żołnierzy AK są terytorialsi – wyjaśniała por. Paulina Kacprzycka z biura prasowego 4. Warminsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojska WOT czerpią dużo symboli właśnie z Armii Krajowej, a także otrzymały testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego. Stąd działania, które służą szerzeniu pamięci o bohaterach AK.
Przy pomniku AK w Olsztynie stanęła wystawa, ukazująca powstanie i działalność Armii Krajowej.
Uroczystości w Elblągu
Apel pamięci, honorowa salwa oraz kwiaty i wieńce, w taki sposób w Elblągu uczczono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Gospodarzem uroczystości był prezydent miasta Witold Wróblewski.
Gromadzimy się dziś w tym miejscu, aby wspominać 80. rocznicę utworzenia formacji, która po Wrześniu 1939 roku niosła Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości
– podkreślił Witold Wróblewski.
Armia Krajowa to są nie tylko setki tysięcy żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, ale przede wszystkim to jest symbol tego, że my Polacy nigdy nie damy sobie tej wolności zabrać
– dodał obecny na uroczystościach w Elblągu wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.
Posłuchaj relacji Jana Suleckiego
Armia Krajowa była podziemnym wojskiem, podległym władzom państwowym na obczyźnie. Pierwszym dowódcą formacji został generał Stefan Grot Rowecki.
Autor: D. Grzymska/J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy