Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe? Posłowie są podzieleni

Elżbieta Gelert (PO), Jerzy Małecki (PiS)

Wykorzystanie paszportu covidowego w Polsce było jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego byli parlamentarzyści Elżbieta Gelert i Jerzy Małecki.

Poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że paszport covidowy nie jest wystarczająco umocowany w prawie. Ma się to jednak to zmienić.

Jest przygotowana ustawa m.in. zachęcająca do szczepień. Uważam, że powinien się tam znaleźć zapis o tym, żeby bardziej wykorzystywać paszport covidowy w życiu publicznym i społecznym. Jeśli nie będzie szczepienia, trzeba przejść test.

W ocenie Elżbiety Gelert z Koalicji Obywatelskiej teraz przepisy dotyczące paszportu covidowego są martwe i to musi się pilnie zmienić.

Dziś nikt nie ma prawa żądać paszportu, nawet jeśli jest on w telefonie. Jeśli ktoś nie może się okazać zaszczepieniem, to nie ma prawa, żeby osoba bez objawów covidowych poddawana była testom.

O paszporcie covidowym niejednoznacznie mówią również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Wiceminister Waldemar Kraska stwierdził niedawno

bardzo intensywnie o tym myślimy, być może jakieś decyzje będą podjęte. Na razie pozostaje to w sferze naszych marzeń i dyskusji.

Goście Radia Olsztyn zastanawiali się, czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert stwierdziła, że obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi powinien dotyczyć kilku grup zawodowych.

Obowiązek powinien być tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Dotyczy to nauczycieli, medyków, służb społecznych, osób pracujących w MOPS-ach, domach opieki zdrowotnej, a więc wszędzie tam, gdzie personel bezpośrednio styka się z osobami, które są powierzone jego opiece.

Przeciwnego zdania jest poseł PiS Jerzy Małecki, który uważa, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe.

My Polacy cenimy sobie wolność. Jeśli 20 procent nauczycieli nie zaszczepi się, to jest około 12 tysięcy, to co następnego dnia mają być zwolnieni? Podobnie w szpitalach. Pytanie jest inne, jakimi zachętami namawiać ludzi, żeby się zaszczepili.

Tymczasem, jak zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, jego resort jeszcze w grudniu rozpocznie rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat obowiązku szczepień nauczycieli przeciw COVID-19.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

Więcej w Gelert, szczepienia, Małecki, koronawirus
W tym tygodniu ruszają szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

W tym tygodniu mają ruszyć szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia. Z rządowych informacji wynika, że dziś (wtorek) ruszy rejestracja, a samo podawanie szczepionek zacznie się...

Zamknij
RadioOlsztynTV