Powiększa się sieć „Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle”
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego włączył do sieci cztery kolejne podmioty i w tej chwili jest ich łącznie sto trzydzieści dziewięć.
Ideą sieci jest łączenie lokalnych producentów i przetwórców produktów żywnościowych z sektorem restauracyjnym. Tworzone są powiązania, które kultywują tradycje kulinarne regionu, odtwarzają stare receptury i produkują w oparciu o naturalne surowce.
Województwo warmińsko-mazurskie w 2005 roku przystąpiło do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która zrzesza podmioty zaangażowane w produkcję lokalnej, regionalnej żywności. Są wśród nich producenci rolni, przetwórcy żywności regionalnej, tradycyjnej, naturalnej wysokiej jakości produkowanej na małą skalę, gospodarstwa agroturystyczne i restauratorzy.
Prawie połowę członków sieci stanowią przedsiębiorstwa rybactwa.pszczelarze, producenci serów na bazie mleka krowiego lub koziego, wędliniarze, młyny, piekarnie, cukiernicy, hodowcy owiec, a nawet hodowca ślimaków, olejarnia, zielarnia, a także wytwórcy tradycyjnych produktów takich jak sękacz, brukowiec, marcepan królewiecki czy ocet ekologiczny.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska