Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Palmową. Zobacz transmisję mszy z olsztyńskiej katedry
Niedziela Palmowa, zwana jest „Niedzielą Męki Pańskiej”. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień.
Transmisja video z mszy świętej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.
„Tłum decyduje w wielu sprawach, a tłumem można manipulować, aby przez jego wzburzenie wymuszać określone działania i wyroki” – mówił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński w homilii podczas mszy Niedzieli Palmowej w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba. Podkreślał, że „jako uczestnicy tłumu mamy udział w wyroku, a zatem i naszą odpowiedzialność”
Arcybiskup tłumaczył, że wjazd Jezusa do Jerozolimy i Jego skazanie z ukrzyżowaniem, dzieją się przy licznym udziale tłumu. Dzieli je między sobą zaledwie kilka dni, a reakcja, zapewne w dużej mierze tych samych uczestników, jest skrajnie odmienna. W obu przypadkach bardzo wzmożona.
Gdy nie ma się dostatecznych argumentów aby kogoś skazać, napiętnować, poniżyć, zdeprecjonować trzeba podburzyć tłum, doprowadzić do wzburzenia opinii społecznej. Tak, by emocje zastąpiły rozum i sumienie
– mówił metropolita warmiński przywołując skazanie Jezusa na ukrzyżowanie.
Podkreślał, że jest to powszechna praktyka w dziejach.
Dzisiaj o tyle bardziej skuteczna, o ile udoskonaliły się narzędzia manipulacji. Zatem nie ma już dnia byśmy nie byli poddani temu działaniu. (…) Ileż wyroków, także i dziś, nie zapadłoby, gdyby nie wzburzenie tłumu. Dlatego ciągle jesteśmy świadkami nakręcania emocji społecznych, by ludziom wyłączyć rozum i sumienie. (…) Nie możemy pozwalać na to, by ktoś pobudzając nasze emocje sterował naszym myśleniem
– mówił arcybiskup Józef Górzyński.
Każdego dnia kogoś oceniamy i osądzamy. (…) A zatem, czy moje opinie o innych są na pewno moje? Czy wydawane przeze mnie oceny i wyroki są aktem mojego rozumu i sumienia, czy może powielają okrzyki podburzonego, wzmożonego tłumu?
– zakończył homilię metropolita warmiński.
Posłuchaj homilii arcybiskupa Józefa Górzyńskiego
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Męki Pańskiej kapłan nie zakłada pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje też ogień, krew i miłość.
Ksiądz dr Marcin Sawicki rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej apeluje do wiernych i księży o przestrzeganie podczas mszy obostrzeń epidemicznych.
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.
Transmisje video w Radiu Olsztyn – Triduum Paschalne i Wielkanoc
Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021 r.
- 10:00 – Msza Krzyżma w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
- 19:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021 r.
- 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Wielka Sobota – 3 kwietnia 2021 r.
- 20:00 – Wigilia Paschalna w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Niedziela – 4 kwietnia 2021 r.
- 6:00 – Msza św. Rezurekcyjna w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za RO/W.Chromy/PAP