Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna
To największe przejście graniczne z Rosją. Od 10 lat Grzechotki testują najnowocześniejsze rozwiązania
Jest największym i najnowocześniejszym z czterech przejść granicznych z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Drogowe przejście graniczne w Grzechotkach działa już 10 lat.
Należy do transgranicznego korytarza transportowego Ryga- Kaliningrad-Elbląg, stanowiącego odgałęzienie trasy międzynarodowej Via Baltica. Mało kto pamięta, ale na otwarcie Grzechotki czekały aż 2 lata.
Chętnych do pracy nie brakowało, na jedno miejsce było aż 10 osób.
Paradoksalnie pozwoliło to na lepsze przeszkolenie kadry i zapoznanie się z obiektem
– przypomina pierwszy kierownik, inspektor Mirosław Roguski, naczelnik delegatury Urzędu Celno-Skarbowego w Elblągu.
Przejście jest naprawdę imponujące, ma rozmiar 50 boisk piłkarskich z 22 pasami drogowymi. Cztery są do odprawy ciężarówek, osiemnaście do obsługi ruchu osobowego
– tłumaczy kierownik oddziału celnego podinspektor Marek Borowiec.
Obecnie służbę na przejściu pełni 112 funkcjonariuszy administracji skarbowej, którzy mają do dyspozycji nowoczesne urządzenia i specjalistyczny sprzęt – podkreśla oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, starszy rachmistrz Marta Rosiak.
W ubiegłym roku na przejściu granicznym w Grzechotkach doszło do największej próby przemytu wyrobów tytoniowych od czasu jego powstania.
W 2014 roku ujawniono najcięższą w historii przejścia bryłę bursztynu. Ważyła prawie 1,5 kilograma.
Grzechotki zostały uznane za przejście modelowe, a to z kolei spowodowało, że właśnie na nim testowane są nowe rozwiązania i systemy. Dopiero później są one wprowadzane na innych zewnętrznych granicach.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kantor/M.Stankiewicz