Piękne i zabytkowe obiekty, szesnaście „stacji”. Na Szlaku Świętej Warmii pojawiły się pierwsze grupy turystów
W Bałdach odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Szlaku Świętej Warmii. Z zachowaniem reżimu sanitarnego szlakiem przeszły dwie pierwsze grupy turystów wraz z przewodnikami PTTK.
Szlak „turystyczno-pielgrzymkowy” Święta Warmia tworzy 16 stacji” obejmujących nie tylko mniej lub bardziej znane lokalne sanktuaria, ale także miejsca związane z ludźmi i historią biskupiego księstwa warmińskiego. Pierwsza z nich to Bałdy, Wrota Warmii. Szlak przebiega też przez 15 innych miejscowości, m.in. Świętą Lipkę czy Stoczek Klasztorny oraz Braniewo – pierwszą historyczną stolicę regionu.
To znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria czy szlaki pątnicze, ale także obiekty sakralne związane z różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym, a nawet legendarnym – przypomina Andrzej Abako starosta olsztyński.
Szlak Świętej Warmii może być ciekawym dodatkiem do urlopu, ale też głównym celem wakacyjnej podróży – mówi Marian Jurak prezes PTTK w Olsztynie.
Na Szlaku Świętej Warmii jest Gietrzwałd – jedyne w kraju, oficjalnie uznane przez Kościół, miejsce cudu objawień Matki Boskiej. Są także m.in. zamek i katedra w Olsztynie, Kalwaria w Głotowie, kościół halowy w Dobrym Mieście, czy Stoczek Klasztorny, w którym przez 3 lata więziony był prymas tysiąclecia Stefan Wyszyński, a także Święta Lipka, zwana Częstochową Północy na granicy Warmii i Mazur.
Na Warmii znajduje się ponad 2,5 tys. zabytkowych obiektów sakralnych. Szlak Świętej Warmii powstał pod patronatem Metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Przygotowano też przewodnik i audiobook po Szlaku. W działania powiatu, promujące Szlak Świętej Warmii, zaangażowały się inne lokalne samorządy i firmy – np. jedna z piekarni przygotowała „warmiński chleb pielgrzyma”.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio