Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości z okazji 143. rocznicy rozpoczęcia objawień Matki Bożej
O ustanie pandemii koronawirusa modlili się wierni, którzy przyjechali do Gietrzwałdu na 143. rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej.
W 1877 roku głównymi wizjonerami były dziewczynki: Barbara Samulowska i Justyna Szafryńska. Uroczystości w Gietrzwałdzie odbywają się przez cały dzień do późnych godzin wieczornych. Mszy świętej w bazylice o godz. 18:00 przewodniczył abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński. Na zakończenie dnia w świątyni odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, a przy kapliczce objawień Apel Gietrzwałdzki.
Do Sanktuarium Maryjnego przyjechali m.in. pielgrzymi z podwarszawskich Łomianek. Panie Ewa, Anna i Wiesława nie ukrywają, że modlą się o ustanie pandemii, ale też dziękują za to, że choroba nie dotknęła ich bezpośrednio. – Wierzymy, że rodziny zrozumieją, również przez dotknięcie pandemią, że muszą być silne Bogiem – mówiła pani Ewa.
Proboszcz parafii, ks. Marcin Chodorowski, kanonik regularny laterański podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn, że uroczystości, które obywają się w Gietrzwałdzie 27 czerwca mają zawsze charakter dziękczynny. – Dziękujemy Matce Bożej za to, że nam się objawiła – mówił. Nie dziwi się jednak, że pielgrzymi przybywają do Gietrzwałdu przede wszystkim z intencjami dotyczącymi ustania pandemii koronawirusa. – Mają bowiem różne doświadczenia. Nie ma się co dziwić, że ludzie uciekają do Maryi prosząc ją o pomoc, tak jak prosi się o to swoją matkę – dodał ks. Chodorowski.
Uroczystości w Gietrzwałdzie odbywają się mimo pandemii. W bazylice, domu pielgrzyma i na terenie całego sanktuarium obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. W świątyni usta i nos należy zasłaniać bezwzględnie. Konieczne jest to również wszędzie tam, gdzie nie można utrzymać dwumetrowego dystansu społecznego.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska