Ministerstwo zdrowia podnosi, że nusinersen jest jedynym zarejestrowanym lekiem stosowanym w terapii SMA – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci. Resort wskazywał, że dotychczasowe wyniki badań wskazują na korzyści kliniczne i bezpieczeństwo produktu leczniczego Spinraza u chorych na SMA, dlatego MZ dokładało starań, aby objąć go refundacją. Nusinersen jest refundowany w 22 krajach europejskich, jednak w niektórych z tych państw z ograniczeniami wiekowymi, a w kilku innych jest dostępny tylko na podstawie indywidualnych decyzji refundacyjnych.
Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą też pacjentów cierpiących na raka płuca. Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz raka płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy.
Na nowej liście refundacyjnej rozszerzono populację pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum). Zostanie on objęty refundacją w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1.
Ministerstwo akcentowało, że wartą podkreślenia zmianą jest również objęcie refundacją Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.
Zmiany dotyczą też tzw. listy aptecznej. Produkty lecznicze zawierające substancje czynne: rysperydon, sulpiryd, arypiprazol, zyprazydon i topiramat zostały objęte refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym – zespół Tourette’a. Produkty lecznicze zawierające amantadynę zostały objęte refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym – dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.