Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Takich możliwości kiedyś nie było”. Stworzona na Warmii i Mazurach aplikacja dla głuchych będzie działać w całym kraju

Aplikacja Deaf Help przeznaczona jest dla osób głuchych. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Coraz większa popularność aplikacji 112, stworzonej na potrzeby osób głuchych. Jej funkcjonowanie było jednym z tematów spotkania środowiska głuchoniemych w Olsztynie.

Aplikacja 112 dla osób głuchych. Fot. BSC

Aplikacja umożliwia osobom niesłyszącym wezwanie pomocy przez numer alarmowy 112. Osoba głucha wysyłając jeden z kilkunastu komunikatów obrazkowych przekazuje ratownikom informacje już nie tylko dotyczące miejsca pobytu, ale także rodzaju zagrożenia. Obrazek z samochodem to zgłoszenie wypadku drogowego, serce informuje o problemach kardiologicznych.

Aby móc korzystać z aplikacji osoba głuchoniema musi zarejestrować swój numer telefonu w specjalnej bazie. Do tej pory z aplikacji Deaf Help skorzystało 300 głuchych.  Od przyszłego roku zacznie ona działać na terenie całego kraju.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Kiedyś nie było takich możliwości. Był np. faks i duże opóźnienia w przyjeździe służb – zwraca uwagę prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych Krzysztof Parda.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy niszczenia mienia w przestrzeni publicznej, poprzez przemoc domową, po sytuacje, w których gdy ratownicy dojeżdżali na miejsce, to taka osoba trafiała natychmiast do szpitala na stół operacyjny

– informuje Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Aplikacja postała w 2015 roku z inicjatywy  Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzki. W ubiegłym roku Deaf Help nagrodzono Certyfikatem Najlepszej Praktyki. Europejskie Nagrody Sektora Publicznego przyznano w Holandii.

Fot. A. Piedziewicz

Podczas spotkania z osobami głuchymi promowano także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci we współpracy z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych stworzyli film instruktażowy, pokazujący jak z niej korzystać. Pozwala ona na smartfonie lub komputerze zgłosić policji niebezpieczne miejsca.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego przede wszystkim zgłaszają dwie kategorie zagrożeń – spożywanie alkoholu w miejscach publicznych oraz przekraczanie dozwolonej prędkości

– informuje młodszy aspirant Rafał Jackowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Dzięki takim informacjom policja może monitorować zgłoszone miejsca. W tym roku potwierdziło się 60 procent zgłoszeń, a od momentu powstania Mapy, czyli w ciągu ostatnich 2 lat,mieszkańcy Warmii i Mazur skorzystali z niej ponad 31 tysięcy razy.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w bezpieczeństwo, 112, aplikacja, głusi, głuchy
Młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Co zrobić żeby to zmienić?

Na Warmii i Mazurach kierowcy w wieku 18-24 lat powodują 20 procent wypadków. Policjanci z Olsztyna we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego zaprosili młodzież do...

Zamknij
RadioOlsztynTV