Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co zrobić, gdy jesteś świadkiem wypadku? Przeczytaj porady ekspertów

Resuscytacja. Fot. Ł. Sadlak

Mózg pozbawiony tlenu umiera po kilku minutach. Żadna karetka nie dotrze tak szybko do osoby potrzebującej pomocy. Podjęcie reanimacji okazuje się tutaj kluczowe i dlatego ważne jest, aby jak najwięcej osób znało zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

O tym w Bliższych spotkaniach ze swoimi gośćmi: Dawied Roszkowski – ratownik medyczny i kpt. Rafałem Melnykiem – strażakiem rozmawia Iza Malewska.

Okazuje się, że my dorośli często mamy problem z udzieleniem pierwszej pomocy. Nie wiemy co i w jakiej kolejności wykonywać. Widać po kierowcach, że nie zapisują się na kursy pierwszej pomocy. Trzeba to robić regularnie, bo ta wiedza umyka, szczególnie praktyczna

– mówi ratownik.

Od czego trzeba zacząć przy udzielaniu pierwszej pomocy ofierze wypadku samochodowego?

Zakładamy rękawiczki – to jest ta bariera ochronna przed krwią i przed wirusami. Należy zadbać, żeby jakieś samochody postronne nie wjeżdżały na teren miejsca wypadku i przedzwonić na pogotowie ratunkowe – nr 999 lub na 112. Następnie rozpoczynamy reanimację – 30 uciśnień klatki piersiowej

– objaśnia ratownik.

A co powinno się znajdować w apteczce samochodowej?

W apteczce samochodowej powinny się znajdować bandaż – elastyczny, bandaż dziany, gaza jałowa, plasterki, folia do okrywania poszkodowanego, chroniąca przed wyziębieniem, woda utleniona

– wyjaśnia ratownik.
Ratownik apeluje:

Jeżeli widzicie, że dzieje się coś złego, zatrzymajcie się, pomóżcie. Natomiast jeżeli są już na miejscu zdarzenia służby ratownicze i podejmują działania nie przeszkadzajcie im. W takich przypadkach ludzie postronni bardziej przeszkadzają, gdyż ratownicy muszą uważać także na ich bezpieczeństwo.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Strażacy obok ratowników medycznych i policjantów, to służby, które pilnie są wzywane na miejsce wypadku. W jakim zakresie wsparcie strażaków jest niezbędne – wyjaśnia kapitan Rafał Melnyk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Wszyscy myślą, że my jeździmy tylko do pożarów. Niestety większość naszych zdarzeń to miejscowe zagrożenia, które są na drogach, w domach, w lasach – wszędzie, gdzie przebywają ludzie. Na drogach jest tego bardzo dużo. Nasza praca polega na tym, żeby jak najszybciej pomóc tym osobom, które tej pomocy potrzebują. Nie mówię tutaj o wycinaniu, o docieraniu do tych osób poszkodowanych, ale o tym, żeby nieść jakąkolwiek pomoc.

kpt. Rafał Melnyk (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie)

Kapitan Melnyk zaapelował do Słuchaczy:

Jeżeli widzicie, że dzieje się coś złego, zatrzymajcie się, pomóżcie. Natomiast jeżeli są już na miejscu zdarzenia służby ratownicze i podejmują działania nie przeszkadzajcie im. W takich przypadkach ludzie postronni bardziej przeszkadzają, gdyż ratownicy muszą uważać także na ich bezpieczeństwo.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

Piotr Śmigiel – instruktor pierwszej pomocy

Statystycznie na 100 wypadków tylko w 15 potrafimy zareagować prawidłowo, udzielić pierwszej pomocy. Zdając na prawo jazdy kurs pierwszej pomocy jest obowiązkiem, a jeżeli dochodzi do jakiegoś zdarzenia, nie wiemy jak pomóc. Dlaczego tak się dzieje mówi Piotr Śmigiel – instruktor pierwszej pomocy, na co dzień pracujący w Polskim Czerwonym Krzyżu w Olsztynie.

Dlatego, że działa strach, że jeżeli zrobię coś złego na pewno będą mnie skarżyli. Oczywiście wszyscy straszą nas kodeksem karnym, że jak nie udzielimy pomocy osobie poszkodowanej w niebezpieczeństwie itd., ale niebezpieczeństwo nie może zagrażać nam. O tym pamiętajmy – mówi Piotr Śmigiel.

Więc co trzeba zrobić?

Pierwsza czynność to zadbajmy o własne bezpieczeństwo, oceńmy sytuację. Trzeba opanować emocje i zebrać myśli, bo przy zgłoszeniu zdarzenia dyspozytor będzie zadawał nam pytania, co się stało, gdzie się stało – w jakiej miejscowości, bo Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługuje dane województwo – mówi Piotr Śmigiel.

Jak należy się zachować w miejscu wypadku?

Każdy z nas musi wozić w samochodzie trójkąt ostrzegawczy, więc trzeba go postawić w odpowiednim miejscu. Jeżeli nie mamy dostępu do poszkodowanych – są zakleszczeni w samochodzie, to czekamy na służby ratownicze. Jeżeli mamy dostęp do ofiar wypadku to pamiętajmy o tym, że jeżeli nie ma takiej potrzeby – oddychają wszyscy poszkodowani, są przytomni i nic się nie dymi, nie wyciągajmy ich z tego auta. Wspierajmy poszkodowanych, starajmy się ich uspokajać, rozmawiać z nimi. Natomiast, jeżeli ofiara jest nieprzytomna, to należy ją z tego samochodu wyciągnąć. Brak oddechu jest przesłanką do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo – oddechowej (trzeba rozpocząć w przeciągu 4 minut od zatrzymania krążenia), czyli 30 uciśnięć, 2 wdechy, 30 uciśnięć, 2 wdechy itd. aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Jeżeli nie mamy maseczki, możemy zrezygnować z wdechów, tylko musimy uciskać.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

A jak się zachować, jeżeli nasze auto będzie miało stłuczkę – podpowiada sierżant sztabowy Rafał Jackowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

 

Autor: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

Przeczytaj poprzedni wpis:
Po sukcesie w Polsce olsztyńskie teakwondoczki lecą po medale na Cypr

Z dorobkiem 12 medali wrócili na Warmię i Mazury nasi taekwondocy z mistrzostw Polski w Bornym Sulinowie. Złoto wywalczyła Magdalena Rutkowska z AZS OŚ Olsztyn w...

Zamknij
RadioOlsztynTV