Olsztyn, Aktualności, Lidzbark Warm., Regiony
Rowerowa warmińska Łynostrada dodatkową atrakcją turystyczną? Jest pomysł, potrzebne pieniądze
Warmińska trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Łyny z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego ma być propozycją dla turystów, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas. Propozycję trekkingowej trasy przygotowali społecznicy wraz z przedstawicielami organizacji turystycznych.
Warmińska Łynostrada ma być trasą o długości około 60 kilometrów, wykorzystującą wyłącznie istniejące drogi o różnym typie nawierzchni, od asfaltowych dróg rowerowych i spokojnych szos, po gruntowe drogi leśne i polne o różnym standardzie nawierzchni – powiedzia Mirosław Arczak ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Młyn.
Pomysłodawcy na razie wyznaczyli korytarz, w granicach którego rowerowy szlak miałby wieść. Zaczynałby się w Olsztynie i przebiegał przez Redykajny, Brąswałd, Bukwałd, Cerkiewnik, Swobodno, Dobre Miasto, Kunik, Smolajny, Urbanowo, Łaniewo, a kończył w Lidzbarku Warmińskim. Zamierzeniem jest, by rowerzyści poruszający się trekkingową trasą wciąż mieli w zasięgu wzroku Łynę.
Warmińska Łynostrada wywodzi się ze zwycięskiego projektu zgłoszonego w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim przez Stowarzyszenie Wizja Lokalna i Forum Rozwoju Olsztyna. Projekt zakłada zagospodarowanie brzegów rzeki Łyny dla potrzeb rowerzystów i pieszych na około 7-kilometrowym fragmencie mieszczącym się w granicach administracyjnych Olsztyna.
Paweł Klonowski ze Stowarzyszenia Wizja Lokalna Olsztyna wyjaśnia:
Naturalną konsekwencją popularności tego pomysłu jest przedłużenie olsztyńskiej Łynostrady o odcinki przechodzące przez kolejne gminy w kierunku północnym, a ostatecznie połączenie ich w jednolitą trasę pod nazwą Warmińska Łynostrada.
Marian Jurak z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK w Olsztynie dodał, że planowana trasa ma szereg atutów. Dzięki przebiegowi trasy istnieje możliwość zazębienia turystyki i rekreacji rowerowej z kajakową. Szlak będzie wiódł w całości w granicach historycznej Warmii. Planowana trasa jest najkrótszym łącznikiem pomiędzy stolicą regionu a nową trasą rowerową wiodącą przez 5 wschodnich regionów Green Velo.
Leżące na szlaku dwa miasteczka: Dobre Miasto i Lidzbark Warmińskim należą do europejskiej sieci miast CittaSlow, gdzie ceni się niespieszny rytm życia. Ponadto jednym z wariantów Warmińskiej Łynostrady, powstałym z połączenia z linią kolejową, jest wykorzystanie istniejącej od kilku lat trasy rowerowej biegnącej śladem dawnej kolei z Lidzbarka Warmińskiego do Ornety.
Pomysłodawcy nowego szlaku chcą uzyskać dofinansowanie w wysokości 150 tysięcy złotych na oznakowanie trasy, wykonanie miejsc odpoczynku czy opracowanie przewodnika na trasie. Pomoc Warmińskiej Łynostradzie polega na zbieraniu kilometrów przejechanych na rowerze z włączoną aplikacją Endomondo. Jeśli projekt uzyska wsparcie mieszkańców Olsztyna i regionu, to zagospodarowanie trasy byłoby możliwe już w maju 2018 roku – przekonują inicjatorzy.
(PAP/BSChromy)