Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Barczewku wydrukowano w technologii 3D zbiornik na wodę pitną

Barczewko – pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Fot. Holcim

Podczas modernizacji stacji ujęcia wody pitnej w Barczewku pod Olsztynem wydrukowano w technologii 3D betonowy płaszcz na zbiornik na wodę pitną. Według inwestora druk trwał szybciej niż budowa w tradycyjnej technologii.

Jacek Kasprzak, prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Barczewie powiedział, że przystępując do planów przebudowy stacji wodociągowej w Barczewku nie myślał o stosowaniu technologii druku 3D.

Przebudowa odbywała się w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i taki pomysł przedstawiła mi firma, która wygrała przetarg. Z tą firmą dobrze mi się współpracowało, potraktowałem ich propozycję serio. Zastanawiałem się jeden dzień

– powiedział Kasprzak.

Według Kasprzaka i przedstawiciela firm, które wykonały wydruk, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce.

Zbiornik ma 7,5 metra średnicy i jest wysoki na 7 metrów. Jego wydruk trwał niespełna 3 tygodnie. Firma realizująca zadanie podała, że było to „38 godzin aktywnego druku”.

Jak powiedział Kasprzak, betonowa konstrukcja jest płaszczem – w jej wnętrzu będą umieszczone membrany spożywcze. Tradycyjnie tego typu zbiorniki wykonuje się przeważnie ze stali. Gdy do wnętrza wydrukowanej konstrukcji zostaną zamocowane membrany, które będą się stykały z wodą pitną, do płaszcza będzie dodrukowany daszek-pokrywka. Ponieważ do druku 3D nie można było zastosować tradycyjnego zbrojenia z drutów, to w wydrukowanym betonowym płaszczu jest tzw. zbrojenie rozproszone (podczas druku wstawiane były elementy zbrojeniowe).

Firma, która wydrukowała zbiornik, poinformowała, że dzięki drukowi 3D zaoszczędzono 25 proc. materiałów i skrócono czas inwestycji. – Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi – dodano w komunikacie. Podkreślono także, że przy druku 3D powstaje mniej odpadów niż przy tradycyjnej budowie.

Stacja wodociągowa w Barczewku przez wiele lat dostarczała wodę tylko do tej wsi. Dzięki trwającej modernizacji zostanie wpięta w system wodociągowy gminy Barczewo – już przebudowano sieci wodociągowe. Przebudowa samego ujęcia wody potrwa do maja przyszłego roku. Cała inwestycja wynosi 3,8 mln zł netto i w całości jest dofinansowana ze środków Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20. – Skoro wykorzystujemy unijne pieniądze, chcemy też unowocześniać nasze rozwiązania – przyznał prezes Kasprzak.

Prezes Kasprzak zapewnił, że zarządzane przez niego przedsiębiorstwo jest otwarte na nowości. – Wkrótce będzie można sięgnąć po pieniądze z KPO, już o tym myślimy – zaznaczył.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w 3D, Barczewko, video
Stop agresji drogowej! Wysoki mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Jednym z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Do takiej sytuacji doszło ostatnio na pasach na ulicy Krasickiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV