Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Dardziński: Potrzebujemy w Polsce ludzi potrafiących robić biznes z nauki

Piotr Dardziński

Studia doktoranckie realizowane w przedsiębiorstwach, mniejsze podatki dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój oraz powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego – to zmiany, które wprowadza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozmawialiśmy o tym w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn z Piotrem Dardzińskim, wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Andrzej Piedziewicz: Na początku maja ministerstwo nauki ogłosiło I edycję programu doktorat wdrożeniowy.
Piotr Dardziński:

Bardzo potrzebujemy w Polsce ludzi potrafiących robić biznes z nauki. Żeby to robić trzeb mieć doświadczenie bycia naukowcem i przedsiębiorcą. Dlatego uruchomiliśmy program stypendialny dla 500 doktorantów, którzy dostaną stypendia pod warunkiem, że znajdą oni przedsiębiorcę albo zostaną znalezieni przez przedsiębiorcę, który ich zatrudni. To im daje dwie przewagi. Agenda badawcza jest ustalona z przedsiębiorca i zatwierdzona przez uczelnię. Jest konkretna robota do wykonania, którą może wykorzystać przedsiębiorca. Doktorant oprócz pensji od przedsiębiorcy dostanie stypendium w wysokości 2450 złotych.

Andrzej Piedziewicz: Na jakim etapie jest ten program?

Piotr Dardziński:

Program składa się z dwóch etapów, w pierwszym etapie zgłaszają się uczelnie, które chcą prowadzić takie studia, a na jesieni będzie prowadzona rekrutacje samych doktorantów. Jest duże zainteresowanie uczelni. Nie będziemy ograniczać ich liczby. Każdy kierunek studiów jest brany pod uwagę.

Andrzej Piedziewicz: Pracujecie też nad druga ustawą o innowacyjności.

Piotr Dardziński:

Wszyscy przedsiębiorcy powinni płacić niższe podatki, jeśli inwestują w badania i rozwój, gdyż jest to obciążone ryzykiem. Już w tym roku weszła ulga na poziomie 50% a w przyszłym roku od 1 stycznia mam nadzieje, że wejdzie ulga 100%.

Andrzej Piedziewicz: Narodowy Instytut Technologiczny – to nowy pomysł Ministerstwa Nauki.

Piotr Dardziński:

W Polsce funkcjonuje ponad 100 instytutów badawczych, które są zarządzane przez 16 ministrów. Należy to ujednolicić. Jeśli coś jest tak rozdrobnione to nie ma możliwości, żeby to mogło dobrze działać. My nie centralizujemy, tylko koordynujemy ich działanie, by umożliwić łatwe, szybkie i efektywne wykorzystanie ich potencjału kadrowego, infrastruktury badawczej i własności intelektualnej

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Piotrem Dardzińskim.

00:00 / 00:00

 

A.Podbielska/asocha

Więcej w ministerstwo nauki
Młodzi odkrywcy rozpoczynają naukę na uniwersytecie

Było wydawanie indeksów, immatrykulacja, przebieranie się w togi. W Centrum Nauk Biologicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zainaugurowano działalność Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. To program Ministerstwa Nauki i...

Zamknij
RadioOlsztynTV