Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzi odkrywcy rozpoczynają naukę na uniwersytecie

Fot. archiwum Polskiego Radia Olsztyn

Było wydawanie indeksów, immatrykulacja, przebieranie się w togi. W Centrum Nauk Biologicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zainaugurowano działalność Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. To program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Do Olsztyna przyjechało kilkaset dzieci z całego województwa. W programie uczestniczą dwa wydziały uniwersytetu w Olsztynie: biologi i biotechnologii oraz wydział sztuki. Ten pierwszy przygotował między innymi warsztaty laboratoryjne z chemii analitycznej nieorganicznej i organicznej oraz laboratorium mikrobiologiczne. Dzieci zbudują własne mikroskopy cyfrowe w domowych warunkach, a naukowcy pokażą co żyje w kropli wody. Młodzi odkrywcy sprawdzą m.in. ile chromosomów mają zwierzęta, jak szybko poruszają się ślimaki, czym żaba różni się od ropuchy oraz czy bąk i trzmiel to te same gatunki.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Wydział sztuki przygotował natomiast cykl warsztatów muzyczno – plastycznych dotyczących eksperymentowania w sztuce. Młodzież pod okiem instruktora-plastyka wykona instrumenty muzyczne z ceramiki, a potem pod kierunkiem instruktora-muzyka nauczy się na nich grać. Na zakończenie projektu da na nich koncert.

Podczas zajęć dzieci w wieku od 6 do 16 lat mogą zapoznać się z wynikami najnowszych badań naukowych. Wykłady odbywać się będą bowiem na uczelniach i w instytucjach badawczych pod okiem naukowców. Dotychczas w Polsce funkcjonowało około 40 uniwersytetów dziecięcych. Dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki liczba ta wzrośnie o 25 procent. Uniwersytety dla dzieci pojawią się we wszystkich województwach, a w wielu z nich uruchomionych zostanie nawet pięć projektów.

Podczas pierwszej edycji  Uniwersytetu Młodego Odkrywcy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynęło ponad 200 wniosków. Zwycięskie projekty mogą liczyć na granty w wysokości do 40 tysięcy złotych. Środki przeznaczone będą na realizację programów od lutego do czerwca 2017 roku. W kolejnej edycji konkursu do zdobycia będą granty w wysokości nawet 70 tysięcy złotych.

Program Uniwersytet Młodego Odkrywcy to pierwsza inicjatywa realizowana w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki wyrażonej w tzw. Strategii Gowina na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z trzech głównych założeń strategii jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych od juniorów do seniorów, a także dotarcie z atrakcyjną formą edukacji do obszarów wykluczonych.

Fot. archiwum Polskiego Radia Olsztyn

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, Olsztyn, UWM, nauka, edukacja, uniwersytet, ministerstwo nauki, odkrywca
Zespół szkół w Górowie Iławeckim otworzył drzwi dla chętnych

Zespół szkół z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim otworzył swoje drzwi dla odwiedzających. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Olsztyn dyrektor szkoły Maria Olga Sycz placówka zapewnia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV