Bp Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba
Biskup senior Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba za szczególne zasługi dla Olsztyna. Wieczorem (20.01.) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wręczono nagrody prezydenta miasta.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podczas wręczenia nagrody podkreślił, że statuetka dla dla biskupa Juliana Wojtkowskiego jest najbardziej prestiżową, spośród wszystkich wręczonych tego wieczora.
Zdaniem rektora Seminarium „Hosianum” ks. Pawła Rabczewskiego laureat to wyjątkowa postać. Trudno sobie wyobrazić czas powojenny w Olsztynie bez osoby biskupa Juliana Wojtkowskiego. Osoba niezwykle skromna, a zawdzięczamy mu tak wiele – podkreślił ks. Paweł Rabczyński.
Statuetkami wyróżniono także:
w dziedzinie kultury – Bartosza Świąteckiego,
w dziedzinie nauki – prof. Tadeusza Kamińskiego,
w dziedzinie sportu – Annę Harkowską,
w dziedzinie gospodarki – firmę Żarna,
za działalność pozarządową – Barbarę Retwińską.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.
Biskup Senior Julian Andrzej Wojtkowski
Biskup tytularny Murustaga, członek zwyczajny Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej, profesor zwyczajny teologii dogmatycznej. Urodził się 31 stycznia 1927 roku w Poznaniu, gdzie w roku 1939 ukończył szkołę powszechną. Po wybuchu wojny został z rodzicami i rodzeństwem aresztowany i osadzony w “Lager Glowno – Posen Ost”, a stąd wywieziony pierwszym transportem do Ostrowca Świętokrzyskiego. Małą maturę zdobył w tajnym nauczaniu ziemi kieleckiej 1944, świadectwo dojrzałości liceum matematyczno-fizycznego w Lublinie 1945. W latach 1945-1950 studiował w Lubelskim Seminarium Duchownym dla diecezji warmińskiej. Święcenia kapłańskie i magisterium teologii otrzymał w 1950 roku. Po studiach teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał w 1953 roku doktorat. Od 1952 do 2005 roku wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym, Warmińskim Instytucie Teologicznym i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Habilitował się na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie 1968 r. Święcenia biskupie otrzymał w 1969 r. Profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie mianowany 1987, profesorem zwyczajnym 1997. Główne dziedziny badań: historia dogmatów Maryjnych w Polsce średniowiecznej, glosy oraz drobne teksty polskie w inkunabułach Wielkopolski, historia diecezji warmińskiej. Wypromował 60 magistrów, 23 licencjatów i 13 doktorów teologii.
Jako zawołanie biskupie obrał słowa: VENI DOMINE JESU (Przyjdź Panie Jezu).
(mlewin/as)