Olsztynek pierwszy raz głosuje na budżet obywatelski
Mieszkańcy Olsztynka mogą już głosować na 18 projektów zakwalifikowanych do pierwszej edycji olsztyneckiego budżetu obywatelskiego.
Wybrane przez nich propozycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Do wykorzystania jest 250 tysięcy złotych. Głosować można na dwa sposoby. Pierwszy tradycyjny – polega na wypełnieniu karty do głosowania i wrzuceniu jej do urny w wyznaczonych punktach na terenie miasta. Drugi to głosowanie przez internet. Osoby, które nie mają 18 lat, aby zagłosować muszą dołączyć zgodę rodzica lub prawnego opiekuna. Opisy projektów i lista punktów do głosowania znajdują się na stronie internetowej www.obo.olsztynek.pl W Olsztynku głosowanie potrwa do 16 września.
Giżycko
36 propozycji inwestycji do budżetu obywatelskiego złożyli tymczasem mieszkańcy Giżycka. Dziś i jutro (29, 30 sierpnia) o godzinie 15.30 w urzędzie miasta w Giżycku odbywają się spotkania konsultacyjne, na których omawiane są zgłoszone pomysły. Mieszkańcy Giżycka zgłaszali swoje pomysły do jednej z pięciu kategorii: sport, kultura, ekologia, edukacja oraz infrastruktura. Najwięcej, bo aż 16 propozycji, dotyczy tej ostatniej kategorii. Mieszkańcy Giżycka chcą m.in. zbudować miejskie obserwatorium astronomiczne i siłownie plenerowe. Każda propozycja zostanie omówiona, a od września rozpocznie się głosowanie, które wyłoni po jednym z pomysłów w każdej kategorii. W tym roku na budżet obywatelski Giżycka samorząd przeznaczył 400 tysięcy złotych.
Olsztyn
3 miliony 700 tysięcy złotych – taką sumę w tegorocznym budżecie obywatelskim mają do rozdysponowania mieszkańcy Olsztyna. To o 200 tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym. W lipcu ratusz ogłosił listę 135 projektów na które będzie można głosować we wrześniu. Na liście jest 105 projektów osiedlowych i 30 zintegrowanych, czyli takich, które dotyczą większych przedsięwzięć. Wśród projektów osiedlowych dominują te dotyczące naprawy chodników oraz urządzenia miejsc rekreacji i wypoczynku. Budżet każdego projektu osiedlowego musi zmieścić się w kwocie 110 tysięcy złotych.
Tematyka projektów zintegrowanych jest bardzo różnorodna – od koncertów muzyki klasycznej w parku centralnym, przez produkcję filmu animowanego o historii Olsztyna, po darmowe kursy strzelectwa dla mieszkańców miasta. Teraz wnioskodawcy mają czas na promowanie swoich pomysłów. Głosowanie rozpocznie się 8 września i potrwa dziesięć dni.
(kan/zbr/bsc)