Pamiątki po gen. Nieczui-Ostrowskim trafiły do Krakowa
Dokumenty, archiwalne fotografie i osobiste pamiątki generała brygady, który po I Wojnie Światowej mieszkał w Elblągu, zostały przekazane do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Generał w 1949 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i w procesie skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. W więzieniach spędził siedem lat. Zmarł w 2008 roku.
Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski był szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ-AK, odpowiedzialnym między innymi za konspiracyjną produkcję broni, która odbywała się pod kryptonimem „Ubezpieczalnia”.
Pamiątki po generale Nieczui-Ostrowskim zostaną opracowane przez historyków, a najcenniejsze obiekty mają być zdigitalizowane i w formie elektronicznej udostępnione odbiorcom. (pap/pias/bsc)
![Różan. Oficer wyszkolenia Ośrodka Wyszkolenia Rezerw Piechoty w trakcie przerwy w ćwiczeniach](http://ro.com.pl/wp-content/uploads/2014/02/58a.-1938-08-Różan-VII-turnus-O.W.R.P..jpg)
Różan. Ówczesny fficer wyszkolenia Ośrodka Wyszkolenia Rezerw Piechoty w
trakcie przerwy w ćwiczeniach
![Wielmoża.Z Adolfem Gołębiewskim (przy kierownicy) w zdobycznym samochodzie niemieckim. Lipiec 1944. Teren Inspektoratu “Maria” był intensywnie obserwowany przez niemieckie samoloty rozpoznawcze](http://ro.com.pl/wp-content/uploads/2014/02/3.-Wielmoża1.jpg)
Wielmoża. Bolesław Nieczuja-Ostrowski z Adolfem Gołębiewskim (przy kierownicy) w zdobycznym samochodzie niemieckim. Lipiec 1944. Teren Inspektoratu “Maria” był intensywnie obserwowany przez niemieckie samoloty rozpoznawcze
![Różan, lato 1938/9. W koszarach, przed domem. Obok żona Bronisława, 2 z prawej siostra Stanisława. Córka, Wanda na koniku](http://ro.com.pl/wp-content/uploads/2014/02/43.-Rózan-koszary.jpg)
Różan, lato 1938/9. W koszarach, przed domem. Obok żona
Bronisława, 2 z prawej siostra Stanisława. Córka, Wanda na koniku