Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

773 lata temu Elbląg uzyskał prawa miejskie. To najstarsze miasto w województwie

Elbląg. Fot. M. Stankiewicz

Dziś mijają dokładnie 773 lata od dnia, gdy Elbląg otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Krzyżackiego prawa miejskie. Stało się to 10 kwietnia 1246 roku.

Założenie miasta przez zakon datowane jest na 1237 rok. A już w roku 1251 Elbing – jak się wówczas nazywał – został siedzibą Mistrza Krajowego. Jest to najstarsze miasto w województwie warmińsko-mazurskim, a także jedno z najstarszych miast w Polsce i Europie. – Elbląg od początku miał nadane prawa miejskie – przypominał regionalista Juliusz Marek:

Na przykład tyle samo lat ma także Berlin, a dużo młodsza jest Warszawa.

Przyznanie praw miejskich było potwierdzeniem wyjątkowej pozycji Elbląga.

Tu była stolica państwa zakonnego w Prusach, a miasto było najważniejszym portem. Cały handel i transport odbywał się przez Elbląg. Zamek krzyżacki był bardzo ważną twierdzą

– dodaje Juliusz Marek.

Warto pamiętać, że Elbląg był nie tylko pruskim czy niemieckim miastem. Przez 300 lat do rozbiorów należał do Polski. Przypomnijmy, że Elbląg przyjął prawa miejskie od Lubeki. Do dziś elbląska flaga miejska ma jej barwy – biel i czerwień. Znajdujące się na fladze krzyże symbolizowały Zakon Krzyżacki.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, prawa miejskie, Juliusz Marek
Jest akt oskarżenia w głośnej sprawie strzelaniny w centrum Elbląga

Do zdarzenia doszło, 2 lata temu, na osiedlu przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Uzbrojony bandyta postrzelił dwóch mężczyzn. Obaj trafili do szpitala z postrzałami nóg. Prokuratura stawia...

Zamknij
RadioOlsztynTV