71. rocznica Powstania Warszawskiego na WiM
Punktualnie o godz. 17 w Olsztynie zawyły syreny i zaczęły bić kościelne dzwony. Jednocześnie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na olsztyńskim Zatorzu rozpoczęły się lokalne uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania.
Wzięli w nich udział przedstawiciele władz, delegacje służb mundurowych oraz kombatanci, m.in. starszy strzelec Waldemar Miarczyński, ps. Waldek.
Na miejscu była Izabela Malewska – posłuchaj
Olszyńskie uroczystości zakończyło odegranie pieśni z Powstania Warszawskiego.
Elbląg
Chwała bohaterom – to hasło przyświecające obchodom kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. W Elblągu o godz. 17 obchody odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy alei gen. Grota- Roweckiego.
Wśród uczestników uroczystości byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK , samorząd Elbląga, działacze wielu instytucji i stowarzyszeń. Mimo wakacji, pod pomnikiem pojawiło się sporo młodych ludzi, część w strojach inspirowanych ubiorami powstańców.
Uroczystą oprawę obchodom zapewnili żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy wystawili posterunek honorowy przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Dąbrówno
Kilkaset osób zgromadziło się przy w Dąbrównie przy najstarszej w Polsce kapliczce upamiętniającej bohaterów Powstania Warszawskiego. Było to pierwsze tak liczne spotkanie przy odnowionej po kilkudziesięciu latach kapliczce. Rozpoczęło się punktualnie o godz.17.
Kapliczkę z napisem „ku pamięci poległych w drugą rocznicę Powstania Sierpniowego” wzniesiono w sierpniu 1946 w drugą rocznicę Powstania. Jej wymurowanie zlecił ówczesny wójt Dąbrówna, powstaniec warszawski Mikołaj Wasik. Jego córka 23-letnia Zofia W asik ps. „Zosia zginęła w pierwszych dniach walk o stolicę. Na uroczystości niespodziewanie pojawiła się bratanica Zofii, wnuczka Mikołaja – Irena Szostak z Warszawy.
Organizatorami spotkania były Oficyna Wydawnicza „Retman” i Galeria „Fundamenty”.
(imal/mstan/akul/łw)