Elbląg upamiętnił rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Elbląg upamiętnił 85. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski. Ta formacja dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.
Przed pomnikiem przy skwerze Rotmistrza Pileckiego w Elblągu delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystość odbyła się w asyście wojska. Wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer podkreślił, że ta rocznica przypomina o bohaterach, którzy w tamtym tragicznym czasie brali losy państwa polskiego w swoje ręce.
To był ewenement na skalę europejską i światową. Dlatego że oprócz formy oporu przeciw okupantowi było to niesłychane świadectwo Polaków chęci utrzymania niepodległości i niezależności
– wyjaśnił.
Prezydent Elbląga Michał Missan powiedział, że Polskie Państwo Podziemne to symbol, który pozostaje żywą lekcją dla przyszłych pokoleń.
Nie możemy zapomnieć, że nasze „dziś” zrodziło się z krwi i potu tamtych dni. Jesteśmy zobowiązani do tego, by pamiętać o nich, by uczyć młodych ludzi historii, która jest częścią nas. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamięć, ale i troska o to, aby Polska była zawsze państwem prawa, wolności i solidarności
– dodał.
Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na skalę światową, bo oprócz struktur wojskowych miało własną administrację, sądownictwo i tajne nauczanie. W podziemnych drukarniach wydawano prasę informacyjno-polityczną, publicystykę, dzieła literackie oraz podręczniki. Organizowano także konspiracyjne koncerty, przedstawienia teatralne, wieczory autorskie i wykłady naukowe.
Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko