Dąbrówno – miejsce pamięci o Powstaniu Warszawskim
Prace trwały prawie do końca lipca. Dziś kapliczka w Dąbrównie w powiecie ostródzkim wygląda, tak jak w 1946 roku.
Wtedy w sierpniu ówczesny wójt Dąbrówna Mikołaj Wasik, zlecił potajemnie jej wymurowanie „w drugą rocznicę Powstania Sierpniowego”, bo tak tuż po wojnie nazywano powstanie warszawskie.
Jest to najstarsze w Polsce pomnikowe upamiętnienie walk powstańczych w stolicy – zwraca uwagę Waldemar Mierzwa – wydawca i inicjator renowacji kapliczki.
Oboje, ojciec i córka, walczyli w zgrupowaniu Chrobry II. Kapliczkę z inskrypcją „ku pamięci poległych” postawiono w nocy w obawie przed urzędem bezpieczeństwa. Mikołaj Wasik wyjechał z Dąbrówna w latach 50., a stan kapliczki pogarszał się. Od kilku lat pod kapliczką spotykają się mieszkańcy i goście Dąbrówna.
Dziś dzięki staraniom i wsparciu finansowemu kilku osób, 71. Powstania Warszawskiego w Dąbrównie odbędzie się przy odnowionej kapliczce – cieszy się Waldemar Mierzwa.
Udział w uroczystości, która rozpocznie się o godz. 17, zapowiedzieli m.in. harcerze z Dąbrówna i Działdowa, członkowie oddziału ostródzkiego „Strzelca” oraz motocykliści z Rajdu Katyńskiego. Potem w Gminnym Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu o Powstaniu Warszawskim, a wcześniej Artur Chomicz z gdańskiej delegatury IPN wygłosi odczyt.
Organizatorami spotkania przy kapliczce są Oficyna Wydawnicza „Retman” i Galeria „Fundamenty”.
(akul/łw)