Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Śmieciowy problem mieszkańców kamienicy na olsztyńskim Zatorzu
Patowa sytuacja przy ulicy Okrzei w Olsztynie. Mieszkańcy jednej z kamienic nie mają gdzie wyrzucać odpadów komunalnych.
Problem jest od wielu miesięcy. Teren, na którym stał śmietnik przynależący do kamienicy, razem z budynkiem po biurach PKS-u, kupił Instytut Pamięci Narodowej. W tym miejscu ma się mieścić nowa siedziba olsztyńskiego oddziału IPN.
Od momentu rozpoczęcia prac i zlikwidowania wiaty, 24 rodziny, mimo że płacą za odbiór śmieci, nie mają gdzie ich wynosić. Jak przyznała jedna z mieszkanek, prośby skierowane do urzędu miasta o wskazanie innej lokalizacji nowego śmietnika nie przynoszą skutku. Od marca radzą sobie więc jak mogą. Od części mieszkańców odpady odbierają ich dorosłe dzieci, inni wyrzucają je do pojemników w różnych lokalizacjach miasta. Część zanosi je do śmietnika pobliskiego sklepu.
Łukasz Czechyra, rzecznik delegatury IPN w Olsztynie powiedział, że nie ma możliwości, by po remoncie udostępnić mieszkańcom fragmentu kupionego podwórka.
Wyklucza to wielkość działki i jej docelowy sposób zagospodarowania Instytut jako trwały zarządca nieruchomości Skarbu Państwa nie jest uprawniony do użyczania terenu podmiotom trzecim, a te mogą służyć jedynie do realizacji celów statutowych IPN
– wskazał.
Problem mogłoby rozwiązać porozumienie ze wspólnotami, które obok wykupionego podwórka mają swoją wiatę śmietnikową. Nie ma jednak na to zgody, nawet po propozycjach pokrycia części kosztów jej budowy.
Po naszej interwencji w ratuszu rzecznik urzędu miasta przekazał nam, że sprawa niedługo zostanie załatwiona.
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta na terenie gminy to właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za utrzymanie i zapewnienie porządku wokół nieruchomości, w tym wyznaczenie miejsca lub pomieszczenia do składowania odpadów komunalnych
– powiedział Łukasz Staniszewski.
Mimo to rozpoczęto proces procedowania w kierunku dopisania nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Okrzei 17 i 18 do umowy dzierżawy gruntu zabudowanego wiatą śmietnikową.
A to znaczy, że w niedługim czasie miasto wskaże teren, na którym mieszkańcy wspomnianych kamienic będą mogli postawić swój śmietnik. Prawdopodobnie będzie to tuż obok wiaty, z której korzystają inne wspólnoty z tej okolicy.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko