Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

60 lat temu w Elblągu powstała Galeria El

Centrum Sztuki Galeria EL. Fot. A. Chmielewska

Założyciele galerii związani byli z Zakładami Mechanicznymi Zamech. Zabiegali o to, by placówka skupiająca artystów, powstała w ruinach podominikańskiego kościoła. Potem własnymi rękami zaczęli odbudowę zabytku i tworzenie tam Laboratorium Sztuki.

Inicjatorem zorganizowania galerii sztuki współczesnej w pełnym ruin powojennym Elblągu był Gerard Kwiatkowski. Do dziś jest ona przestrzenią dla wielu sztuk nowoczesnych, a jej nieżyjący już twórca został Honorowym Obywatelem miasta, które kochał do końca. Jak mówił: ” jestem tu cały czas. I nie tylko honorowym, jestem obywatelem Elbląga”.

Jeszcze przez śmiercią Gerard Kwiatkowski przekazał miastu olbrzymią kolekcję sztuki nowoczesnej, prezentowaną w galerii. Autorem nazwy Galeria El jest Janusz Hankowski, autorką logo Halina Różewicz- Książkiewicz- oboje artyści związani z placówką.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sztuka, Elbląg
Elblążanie zdecydują o przyszłości rzeźb z Biennale Form Drewnianych

Elblążanie mają podjąć decyzję gdzie stanie pięć rzeźb wykonanych w ubiegłorocznym Biennale Form Drewnianych.  Artyści ze Stowarzyszenia Republika Rzeźbiarzy wykonali figury z elbląskich legend: Rycerza, Kobietę,...

Zamknij
RadioOlsztynTV