Aktualności, Warmia i Mazury dla zaawansowanych
W Dąbrównie uczczą pamięć Powstańców Warszawskich przy kapliczce z 1946 roku
O 17.00 przy kapliczce Powstania Warszawskiego w Dąbrównie w powiecie ostródzkim, jak co roku zgromadzą się mieszkańcy i goście, aby uczcić pamięć powstańców.
To kapliczka wyjątkowa. Wzniesiona w 1946 należy do najstarszych w Polsce pomnikowych upamiętnień walk powstańczych w stolicy. Ówczesny wójt Dąbrówna Mikołaj Wasik, zlecił potajemnie jej wymurowanie „w drugą rocznicę Powstania Sierpniowego”, bo tak tuż po wojnie nazywano powstanie warszawskie – przypomina Waldemar Mierzwa mieszkaniec Dąbrówna i inicjator renowacji kapliczki.
Ta nazwa nie utrzymała się długo, w 1947 roku nie można nigdzie na nią natrafić. W 1945 i 1946 roku w ruinach Warszawy powstawały kapliczki, ale wszystkie zostały zlikwidowane podczas odbudowy stolicy. I paradoksalnie w małym miasteczku mazurskim stoi najstarsze upamiętnienie Powstania Warszawskiego w Polsce, kapliczka wzniesiona przez powstańca Mikołaja Wasika na cześć swojej córki Zosi, poległej w Powstaniu.
– opowiada Waldemar Mierzwa.
Oboje, ojciec i córka, walczyli w zgrupowaniu Chrobry II. Kapliczkę z inskrypcją „ku pamięci poległych” postawiono w nocy w obawie przed urzędem bezpieczeństwa. Mikołaj Wasik wyjechał z Dąbrówna w latach 50., a stan kapliczki pogarszał się. Dwa lata temu w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego został odnowiona.
Więcej na ten temat w audycji Warmia i Mazury dla zaawansowanych o godzinie 13.45. Powtórka o godzinie 16.45.
Autor: A. Kulik
Redakcja: A.Socha