Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Dąbrównie uczczą pamięć Powstańców Warszawskich przy kapliczce z 1946 roku

Kapliczka w Dąbrównie upamiętniająca 2. rocznicę Powstania Warszawskiego. Fot. Alicja Kulik

O 17.00 przy kapliczce Powstania Warszawskiego w Dąbrównie w powiecie ostródzkim, jak co roku zgromadzą się mieszkańcy i goście, aby uczcić pamięć powstańców.

To kapliczka wyjątkowa. Wzniesiona w 1946 należy do najstarszych w Polsce pomnikowych upamiętnień walk powstańczych w stolicy. Ówczesny wójt Dąbrówna Mikołaj Wasik, zlecił potajemnie jej wymurowanie „w drugą rocznicę Powstania Sierpniowego”, bo tak tuż po wojnie nazywano powstanie warszawskie – przypomina Waldemar Mierzwa mieszkaniec Dąbrówna i inicjator renowacji kapliczki.

Ta nazwa nie utrzymała się długo, w 1947 roku nie można nigdzie na nią natrafić. W 1945 i 1946 roku w ruinach Warszawy powstawały kapliczki, ale wszystkie zostały zlikwidowane podczas odbudowy stolicy. I paradoksalnie w małym miasteczku mazurskim stoi najstarsze upamiętnienie Powstania Warszawskiego w Polsce, kapliczka wzniesiona przez powstańca Mikołaja Wasika na cześć swojej córki Zosi, poległej w Powstaniu.

– opowiada Waldemar Mierzwa.

00:00 / 00:00

Oboje, ojciec i córka, walczyli w zgrupowaniu Chrobry II. Kapliczkę z inskrypcją „ku pamięci poległych” postawiono w nocy w obawie przed urzędem bezpieczeństwa. Mikołaj Wasik wyjechał z Dąbrówna w latach 50., a stan kapliczki pogarszał się. Dwa lata temu w 71. rocznicę Powstania Warszawskiego został odnowiona.

Więcej na ten temat w audycji Warmia i Mazury dla zaawansowanych o godzinie 13.45. Powtórka o godzinie 16.45.

Fot. Alicja Kulik

Autor: A. Kulik
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kapliczka, Warmia i Mazury dla zaawansowanych, powstańcy warszawscy
Baba pruska w Prątnicy

W kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu "Warmia i Mazury dla zaawansowanych" jesteśmy na ziemi lubawskiej i poznajemy tajemniczą historię pewnego kamienia w średniowiecznym kościółku w Prątnicy. Posłuchaj...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV