Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
100 lat temu Polacy zwyciężyli tam w plebiscycie. W Turowie odbyły się jubileuszowe uroczystości
Turowo, Browina i Turówko to trzy wsie w gminie Kozłowo, gdzie w 1920 roku podczas plebiscytu zwyciężyli Polacy. W niedzielę w kościele w Turowie odbyły się uroczystości poświęcone wydarzeniom sprzed 100 lat.
I chociaż plebiscyt na Warmii i Mazurach miał niekorzystny wynik dla naszego kraju, to wciąż trzeba pamiętać o Polakach, którzy nie bali się, mimo represji, zagłosować za przyłączeniem tych ziem do Polski. Ważną postacią, wokół której koncentrowała się na tych terenach ludność polska, był ks. Gustaw Działowski. Tablicę upamiętniającą kapłana poświęcił w kościele w Turowie arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, który celebrował uroczystą mszę.
Krzysztof Bucholski, historyk-regionalista, związany z Turowem przekonuje, że dzięki polskim głosom w Turowie, Browinie i Turówku granica z Prusami Wschodnimi pierwotnie miała przebiegać inaczej. Wynik plebiscytu w Turówku to remis, a w Turowie i Browinie zagłosowało za Polską ponad 65 procent ludności. Istnieją mapy, na których przebieg granicy obejmuje właśnie te trzy wioski. Jednak ostatecznie znalazły się one w Prusach Wschodnich – dodaje Krzysztof Bucholski.
W Turowie odsłonięto także tablicę pamiątkową z okazji 100-lecia plebiscytu na „Turni Niepodległości” oraz nadano imię 100-letniemu świerkowi. Od dziś nosi on nazwę Świerku Niepodległości.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska/A. Dybcio