Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

100 lat temu była orężem w walce z zaborcą. Wyjątkowe wykonanie pieśni Nowowiejskiego, który stał się hymnem Olsztyna

Fot. Ł. Węglewski

Mija 100 lat od pierwszej prezentacji Hymnu Warmińskiego – dzisiejszego hymnu i hejnału Olsztyna. Pieśń ta co dnia jest grana w południe z wieży ratusza.

2 czerwca 1920 roku Feliks Nowowiejski z bratem Rudolfem przyjechali na spotkanie z Warmińskim Towarzystwem Plebiscytowym. Spotkanie odbyło się w sali Schlossgarten w nieistniejącej już kamienicy przy dzisiejszej ulicy Okopowej, tuż obok olsztyńskiego amfiteatru.

Kulminacją spotkania było prawykonanie przez chór Lutnia utworu „O Warmio moja miła”. W historycznych losach regionu było to bardzo ważne wydarzenie.

Znawca Warmii i Mazur dr Jan Chłosta mówi, że hymn miał dodać otuchy i świadczyć o polskości Warmii. Przed plebiscytem, w którym ludność miała opowiedzieć się, czy jest za przynależnością do Polski, hymn wspierał ich w odpowiednim wyborze. Historia pokazała, że stało się inaczej. Na polskość Warmii trzeba było poczekać do 1945 roku.

Po wojnie ta pieśń plebiscytowa stała się hymnem warmińskim. W południe 28 października 1947 roku, w dniu imienin ówczesnego prezydenta miasta Tadeusza Pałuckiego, po raz pierwszy odegrano ją w południe z wieży ratuszowej. Zwyczaj ten jednak zanikł po modernizacji miejskiej zawodowej straży i likwidacji etatu trębacza. 22 stycznia 1969 roku ponownie zaczęto odgrywać melodię hejnału z okazji rocznicy wyzwolenia Olsztyna.

20 czerwca 2000 roku Rada Miejska w Olsztynie przyjęła utwór jako oficjalny hymn i hejnał miasta. W południe 31 października 2009 roku w 656 urodziny miasta, z ratuszowej wieży ponownie rozbrzmiała melodia hejnału, odegrana przez Daniela Rupińskiego – nowego miejskiego trębacza. Hejnał jest odgrywana z wieży ratusza codziennie w południe, na trąbce gra wciąż Daniel Rupiński.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Wydarzenia sprzed 100 lat uznano jednak za kluczowe w losach regionu. Punktualnie o godzinie 19.30 tuż po wieczornicy, w jednej z kamienic przy olsztyńskim zamku, Feliks Nowowiejski poprowadził koncert, podczas którego po raz pierwszy wybrzmiał utwór „O Warmio moja miła”. Dziś w o tej samej porze w olsztyńskim amfiteatrze chór Bel Canto pod dyrekcją profesora Jana Połowianiuka uczcił to wydarzenie koncertem.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: K.Grabowska/A Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieśń, nowowiejski, hymn
Uczniowie z Okartowa na Mazurach w ogólnopolskim konkursie hymnów i pieśni patriotycznych

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okartowie koło Orzysza został zakwalifikowany do ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych "Do Hymnu". Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV