Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
100 lat temu była orężem w walce z zaborcą. Wyjątkowe wykonanie pieśni Nowowiejskiego, który stał się hymnem Olsztyna
Mija 100 lat od pierwszej prezentacji Hymnu Warmińskiego – dzisiejszego hymnu i hejnału Olsztyna. Pieśń ta co dnia jest grana w południe z wieży ratusza.
2 czerwca 1920 roku Feliks Nowowiejski z bratem Rudolfem przyjechali na spotkanie z Warmińskim Towarzystwem Plebiscytowym. Spotkanie odbyło się w sali Schlossgarten w nieistniejącej już kamienicy przy dzisiejszej ulicy Okopowej, tuż obok olsztyńskiego amfiteatru.
Kulminacją spotkania było prawykonanie przez chór Lutnia utworu „O Warmio moja miła”. W historycznych losach regionu było to bardzo ważne wydarzenie.
Znawca Warmii i Mazur dr Jan Chłosta mówi, że hymn miał dodać otuchy i świadczyć o polskości Warmii. Przed plebiscytem, w którym ludność miała opowiedzieć się, czy jest za przynależnością do Polski, hymn wspierał ich w odpowiednim wyborze. Historia pokazała, że stało się inaczej. Na polskość Warmii trzeba było poczekać do 1945 roku.
Po wojnie ta pieśń plebiscytowa stała się hymnem warmińskim. W południe 28 października 1947 roku, w dniu imienin ówczesnego prezydenta miasta Tadeusza Pałuckiego, po raz pierwszy odegrano ją w południe z wieży ratuszowej. Zwyczaj ten jednak zanikł po modernizacji miejskiej zawodowej straży i likwidacji etatu trębacza. 22 stycznia 1969 roku ponownie zaczęto odgrywać melodię hejnału z okazji rocznicy wyzwolenia Olsztyna.
20 czerwca 2000 roku Rada Miejska w Olsztynie przyjęła utwór jako oficjalny hymn i hejnał miasta. W południe 31 października 2009 roku w 656 urodziny miasta, z ratuszowej wieży ponownie rozbrzmiała melodia hejnału, odegrana przez Daniela Rupińskiego – nowego miejskiego trębacza. Hejnał jest odgrywana z wieży ratusza codziennie w południe, na trąbce gra wciąż Daniel Rupiński.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Wydarzenia sprzed 100 lat uznano jednak za kluczowe w losach regionu. Punktualnie o godzinie 19.30 tuż po wieczornicy, w jednej z kamienic przy olsztyńskim zamku, Feliks Nowowiejski poprowadził koncert, podczas którego po raz pierwszy wybrzmiał utwór „O Warmio moja miła”. Dziś w o tej samej porze w olsztyńskim amfiteatrze chór Bel Canto pod dyrekcją profesora Jana Połowianiuka uczcił to wydarzenie koncertem.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Autor: K.Grabowska/A Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy