Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzydniowe święto muzyki chóralnej w Barczewie

Fot. W. Chromy

Piętnaście chórów weźmie udział w rozpoczynającym się dziś (6 czerwca) XXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Do niedzieli zespoły z  Polski i Litwy będą rywalizowały o tytuł Grand Prix festiwalu.

Imprezę rozpoczęła konferencja pt. „Kultura muzyczna Warmii i Mazur”, a o 17.45 barwny korowód, złożony z 600 chórzystów, przejdzie ulicami Barczewa do amfiteatru.

Nowością w tym roku jest to, że chóry będą występowały w kategorii jednorodnej, są to chóry męskie lub żeńskie, chóry dziecięce, chóry mieszane i oczywiście seniorzy. Chór musi obowiązkowo wykonać przynajmniej jeden utwór Feliksa Nowowiejskiego, Hymn Warmii i Rotę

– mówiła dyrektor artystyczna festiwalu Danuta Zielonka.

W sobotę o godzinie 17 w kościele św. Anny odbędzie się koncert galowy, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Zwycięzca weźmie udział w konkursie Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, wydarzeniu, które gromadzi najlepsze zespoły chóralne w kraju.

Do tej pory barczewski festiwal gościł chóry z Łotwy, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Węgier, Singapuru, Niemiec i Polski. Głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego oraz popularyzacja kompozycji chóralnych a cappella oraz dzieł oratoryjnych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Program festiwalu w Barczewie

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: A. Kulik
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w Barczewo, nowowiejski
To jedyna zachowana świątynia klasztorna na Warmii. Odkrywaj z nami historię regionu

Robert Lesiński zaprasza do Odkrywania Warmii i Mazur. Tym razem zabierze słuchaczy do Barczewa, gdzie mieści się jedyna zachowana świątynia klasztorna na Warmii. Jedyny zachowany i...

Zamknij
RadioOlsztynTV