Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żywa lekcja historii na ulicach Działdowa

Fot. Andrzej Piedziewicz

W Działdowie przygotowano spektakl historyczny „„Walka o granice – Działdowo 1920-1939”.

Tamte wydarzenia są ciągle żywe w rodzinnych historiach mieszkańców miasta i okolic – mówi Patryk Kozłowski z Muzeum Pogranicza w Działdowie.

Miasto, które po traktacie Wersalskim znalazło się w obszarze II Rzeczpospolitej. Rok 1920 bardzo mocno ukształtował mieszkańców tego miasta. Wydarzenia z 1939 roku także są obecne w historii miasta, ponieważ Niemcy założyli w Działdowie obóz nazistowski. Te wydarzenia z lat 1939-45 cały czas są żywe wśród mieszkańców Działdowa i okolicznych miejscowości.

00:00 / 00:00

Spektakl historyczny składał się z dwóch aktów. W pierwszym został odtworzony moment wejścia bolszewików do miasta w sierpniu 1920 roku. W akcie drugim widzowie mogli zobaczyć jak wyglądało zajęcie Działdowa przez wojska Wehrmachtu.

Spektakl był głównym punktem Pikniku Historycznego „Od rycerza do żołnierza”. Obok inscenizacji walk były pokazy uzbrojenia i musztry, a także pokazy konne w wykonaniu stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych.

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Działdowo
Pielgrzymi z regionu świętują na Jasnej Górze

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jeden z największych odpustów na Jasnej Górze. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Eucharystię...

Zamknij
RadioOlsztynTV