Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zwolnienia grupowe w powiecie elbląskim. Ile osób zostanie bez pracy?

Fot. T. Owczarek

Firmy z Elbląga i Pasłęka zwalniają pracowników. Prawie 240 osób straci pracę w wyniku zwolnień grupowych w powiecie elbląskim.

Chodzi o elbląski oddział amerykańskiego koncernu GE Power, w którym zwolnionych zostanie 166 osób. Przyczyną takiej sytuacji jest wygaszenie odlewni staliwa.

Zbigniew Koban, przewodniczący elbląskiej „Solidarności” wyjaśnił, że trwają negocjacje z pracodawcą, który o przewidywanych zwolnieniach poinformował zakładowe związki zawodowe.

Firma General Electric skierowała do związków zawodowych oficjalne pismo z informacją, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. (…) W tej chwili związkowcy prowadzą rozmowy z przedstawicielami firmy dotyczące zasad zwolnień, odpraw, działań osłonowych i pomocy dla pracowników

– powiedział.

W pasłęckim oddziale kanadyjskiego zakładu przetwórstwa serów i mleka ICC SERY pracę straci 70 osób. Koban dodał, że tam rozmowy związkowców z firmą zostały zakończone, a porozumienie w sprawie zwolnień zostało podpisane i jest realizowane.

Ostatnie wypowiedzenia trafią do pracowników 31 grudnia 2024 roku. Część z nich dostała już wypowiedzenia, a pozostała część odeszła w wyniku tzw. programu dobrowolnych odejść

– wyjaśnił.

Katarzyna Piasecka, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu potwierdziła, że urząd został poinformowany o sytuacji w obu firmach.

Wpłynęły zawiadomienia o planowanych zwolnieniach, które dotyczą GE Power. Natomiast jeżeli chodzi o ICC SERY, to zwolnienia już się odbywają i pierwsze bezrobotne osoby rejestrują się w urzędzie pracy

– przekazała.

Dodała, że bezrobotni liczyć na pomoc.

Proponujemy spotkanie z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy. Będziemy informować o naszych usługach i ofertach pracodawców. Współpracujemy też  z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie. Natomiast punkt doradztwa w Elblągu ma specjalny program dla osób zwolnionych nie z własnej winy. Można tam skorzystać m.in. ze szkoleń

– mówiła.

Zwolnienia w pasłęckim zakładzie produkcyjnym potrwają do końca tego roku. W elbląskiej odlewni rozpoczną się w lipcu bieżącego roku i zakończą wiosną 2025 roku.

Kontaktowaliśmy się z kierownictwem firm z Elbląga i Pasłęka z prośbą o komentarz. Ostatecznie otrzymaliśmy jedynie oświadczenie dotyczące elbląskiej firmy.

Oświadczenie GE Vernova w sprawie Odlewni w Elblągu

Biorąc pod uwagę niestabilne warunki rynkowe, z jakimi mierzy się firma GE Vernova, analizowane są różne możliwości zapewniające długotrwały zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa i jego pracowników.

Ze względu na istniejące wyzwania, opracowano projekt zamknięcia Odlewni w Elblągu i rozpoczęto proces informacyjno-konsultacyjny z przedstawicielami pracowników, zgodnie z wymogami prawnymi. Projekt nie dotyczy innych obszarów działalności firmy w Elblągu. Do czasu zakończenia wymaganych konsultacji nie zostaną podjęte żadne ostateczne decyzje.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Redakcja: M. Rutynowski za T. Owczarek

Więcej w praca, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, powiatowy urząd pracy
Polacy wśród najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej

Polacy pracują tygodniowo średnio 40,5 godzin, najdłużej po Grekach w Unii Europejskiej - wynika z analizy przygotowanej przez Preply na podstawie danych Eurostatu. Unijna średnia wynosi...

Zamknij
RadioOlsztynTV