Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

ZUS wypłacił dodatek solidarnościowy dla ponad 28 tysięcy osób, w tym 2300 z Warmii i Mazur

Fot. PAP/Leszek Szymański

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił kolejną transzę dodatku solidarnościowego. Pieniądze trafiły już do ponad 28 tysięcy osób. To kwota przekraczająca 34 mln zł – poinformował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Na Warmii i Mazurach wsparcie otrzymało do tej pory ponad 2 300 osób.

Prawo do świadczenia w wysokości 1 400 zł przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Wypłata dodatku to kolejne duże zadanie, które zakład wziął na siebie.

Sprawna wypłata tego nowego świadczenia była możliwa dzięki przede wszystkim mobilizacji pracowników ZUS oraz dobremu przygotowaniu informatycznemu i organizacyjnemu Zakładu

– wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1 400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

 

Autor: PAP / D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, ZUS, wypłata
Wiceminister Rafał Weber: „Wspieramy remonty i budowę dróg na Warmii i Mazurach. Są na to pieniądze”

Warmię i Mazury odwiedził wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Wizytę zaczął od podolsztyńskiej Rusi. Jedną z inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych jest droga przecinająca Ruś. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV