Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty pożegnali płk Lidię Lwow-Eberle

Fot. www.facebook.com/andrzejduda

W wieku 100 lat zmarła Lidia Lwow-Eberle, ps. Lala, sanitariuszka Armii Krajowej, narzeczona majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Płk Lidia Lwow-Eberle służyła w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej.

Z urodzenia rosyjska arystokratka, z serca i przekonania polska patriotka. Wychowana w rosyjskiej rodzinie, dla Polaków jest jednym z wielkich bohaterów środowiska Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w Warszawie, udział wzięli żołnierze z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej dziedziczy i kultywuje tradycję 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W związku z tym przedstawiciele jednostki pojechali na uroczystości wraz ze sztandarem brygady AK. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Powązkach Wojskowych. Urnę z prochami kombatantki złożono w kwaterze Armii Krajowej. Uroczystość z udziałem asysty wojskowej zakończyła salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

Udział w uroczystościach wziął także prezydent Polski Andrzej Duda. W trakcie ceremonii przekazał rodzinie odznaczenie państwowe nadane Lwow-Eberle.

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, WOT
Kilkadziesiąt osób szuka 21-latka z Olsztyna. W przeczesywaniu terenu pomagają kamery i dron

Ponad 80 policjantów, żołnierzy WOT, strażaków oraz pracowników Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie prowadzi, na szeroką skalę, poszukiwania 21-letniego mężczyzny. Witold Studniarz od niedzieli nie skontaktował...

Zamknij
RadioOlsztynTV