Zniszczony młyn stanie się centrum kultury
W powiecie węgorzewskim powstało nowe kulturalne miejsce. To stary młyn w Budrach z końca XIX wieku, który zostanie uroczyście otwarty po dwuletniej renowacji.
– Będzie to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych, bo młyn działał jeszcze do połowy lat 90. zeszłego wieku – podkreśliła Aneta Stankiewicz dyrektorka GOK-u w Budrach.
Cała struktura budynku oraz urządzenia młyńskie, które mają 130 lat, są zachowane. Każdy, kto odrobinę interesuje się zabytkami, albo po prostu chce zobaczyć coś ciekawego w regionie, to myślę, że będzie to dobra okazja do zobaczenia czegoś innego.
Będzie to miejsce nie tylko o charakterze muzealnym. Mają się tam odbywać różne działania artystyczne i kulturotwórcze – dodała Aneta Stankiewicz.
Otwieramy pracownię wypieku chleba, pracownię rzemieślniczą – będzie tam garncarnia, pracownia ceramiczna. Będą też zajęcia rękodzielnicze. Będą wystawy, koncerty. Planujemy skupić wokół tego młyna różne środowiska, by każdy mógł znaleźć tam miejsce – a w szczególności mieszkańcy naszej gminy.
Pracownie w młynie powstały dzięki polsko-litewskiej współpracy i środkom z programu Interreg. Opracowane zostały programy edukacyjne i kulturalne. A miejscowości Budry i litewskie Sakiai połączył promujący dziedzictwo kulturowe szlak turystyczny – dodała Anna Kowalewska zastępczyni wójta gminy Budry.
Podpisaliśmy umowę w roku 2020 i wspólnie z naszym partnerem ze strony litewskiej, rozpoczęliśmy realizację projektu „W drodze kultury i rzemiosła Sakai i Budry”. Kwota pozyskanych środków to ponad milion euro do podziału z partnerem.
Młyn mieści się w czterokondygnacyjnym budynku z końca XIX wieku. Po latach został wyremontowany.
Daliśmy temu budynkowi nowe życie. Był w opłakanym stanie. Jest teraz odremontowany, odrestaurowany. Myślę, że to będzie takie centrum kulturalne gminy Budry, ale może też okolicy
– ocenił wójt gminy Budry Józef Markiewicz.
Podczas oficjalnego otwarcia Młyna kulturalnego, które rozpocznie się o godzinie 16, będą pokazy i warsztaty. Wypiekany będzie chleb, chętni zajmą się wytwarzaniem ceramiki. Przygotowano też kiermasz produktów regionalnych, a o 21 na budynku odbędzie się audiowizualny pokaz, tzw. mapping 3D. Widzowie obejrzą animację „Z przeszłości – w przyszłość”.
Wydarzeniu patronuje Radio Olsztyn.
Autor: M. Sadowska-Bartoszewicz / W. Chromy
Redakcja: K. Ośko