Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany klimatu w regionie. Dynamiczna pogoda i nowi mieszkańcy w lasach

W lasach regionu można już spotkać szakala

Globalne ocieplenie i wynikające z niego zmiany klimatu odczuwamy wszyscy na własnej skórze. W regionie pojawiają się nowe gatunki zwierząt i roślin, a pogoda jest coraz bardziej dynamiczna.

Zmiany przejawiają się nie tylko w rekordowo wysokich temperaturach, jakie notowaliśmy w lutym czy intensywnymi deszczami, ale także natychmiastową suszą. – To także znikanie i pojawianie się na Warmii i Mazurach kolejnych gatunków roślin i zwierząt – podkreślił ekolog dr inż. Wojciech Słomka.

Świerk i sosna zaczynają ustępować z naszych lasów. W ciągu dziesięciu lat możemy obserwować przemianę zespołów roślinnych w lasach w okolicy np. Olsztyna. Modliszka zwyczajna, która jeszcze 20-30 lat temu była gatunkiem niespotykanym, w ciągu ostatnich lat jest dosyć często fotografowana

– zauważył.

Unijna służba do spraw zmian klimatycznych poinformowała niedawno, że po raz pierwszy w historii globalne ocieplenie przekroczyło temperaturę o 1,5 stopnia Celsjusza na przestrzeni całego roku. Według naukowców to ostrzeżenie dla ludzkości.

Długoterminowy trend ocieplania klimatu jest napędzany w dużej mierze przez działalność człowieka, w tym spalanie paliw kopalnych, co uwalnia gazy takie jak dwutlenek węgla. Wojciech Słomka dodał, że coraz częściej obserwujemy dynamicznie zmieniającą się pogodę, także na Warmii i Mazurach.

Będziemy się mierzyć z silnymi wiatrami, z którymi mieliśmy już do czynienia w tym roku. Latem mogą to być gwałtowne deszcze, nawałnice nad miastami, skrajne temperatury. Zimą może wystąpić nawet skrajny spadek temperatury

– wyliczył Słomka.

Ekolodzy zachęcają, żeby walkę o naszą planetę zacząć od siebie np. recyklingując ubrania, segregując śmieci czy oszczędzając wodę i prąd. Warto także zadbać o tereny zielone zarówno w miastach, jak i poza ich granicami.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w ocieplenie klimatu, szakal, modliszka
Czy szybszy przylot bocianów może im zagrozić? Ekspert nie ma wątpliwości

- Wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu – uważa prof. Jakub Ziemowit Kosicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w...

Zamknij
RadioOlsztynTV