Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamiast świętować wspierają walkę z koronawirusem i działają online. Wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Teatr Jaracza w Olsztynie

Polskie teatry i opery aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając między innymi swoje szwalnie na potrzeby szycia masek ochronnych. Jednocześnie wspierają akcję #zostańwdomu, udostępniając swoje zasoby w sieci.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Mimo że z powodu pandemii trwa przerwa w spektaklach to większość teatrów pracują pełną parą. Teatralne szwalnie działają na wysokich obrotach. Zamiast strojów powstają w nich maseczki ochronne dla służby zdrowia.

Teatr Jaracza w Olsztynie

Teatr Jaracza przygotowuje spektakle, które będą grane online. Sztukę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” będzie można zobaczyć za pośrednictwem platformy Vimeo już w przyszłym tygodniu. Teraz w teatralnych szwalniach powstają maseczki dla szpitali.

Nie prezentujemy spektakli, nie „próbujemy się”, ale nadal pracujemy! Nasze pracownie krawieckie – damska i męska od kilku dni szyją maseczki ochronne dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Kilkaset sztuk już gotowe! Szyjemy dalej

– czytamy na profilu FB olsztyńskiego teatru.

Teatr Jaracza w Olsztynie

Teatr Jaracza w Olsztynie

Teatr Jaracza w Olsztynie

Teatr Jaracza w Olsztynie

Teatr Sewruka w Elblągu

W Teatrze Sewruka w Elblągu nie ma świętowania i uroczystości, choć placówka na swojej stronie odnotowała ten ważny dzień. Z powodu epidemii najpierw musieli zawiesić działalność artystyczną, spektakle i inne występy. Potem zaprzestali prób do premiery „Burzliwego życie Lejzorka Rojtszwańca” i zaczęli szyć maseczki dla szpitali.

Nie tak miał wyglądać ten dzień.. Życzymy sobie i Wam, żeby świat wrócił do normalności, żebyśmy znów mogli widywać się razem w Teatrze

– piszą członkowie zespołu Teatru Sewruka.

Aktorów elbląskiej sceny znaleźć można w sieci. Pod hasłem #zostańwdomu polecają książki i inne kulturalne rozrywki.

Teatr Sewruka w Elblągu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że we wsparcie walki z koronawirusem zaangażowały się między innymi Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi czy Opera i Filharmonia Podlaska. Gotowy do pomocy jest także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Szyjemy w warunkach, jakie są możliwe. Konsultowaliśmy się ze specjalistami, jak przygotować sterylne maseczki, materiały są poddawane dezynfekcji. Panie i panowie z naszych pracowni szyją je z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa

– mówi Waldemar Dąbrowski dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Dwuwarstwowe maseczki są wielokrotnego użytku, mogą być prane w temperaturze 60 stopni i ponownie używane. Materiały, którymi dysponuje teatr pozwolą na wyprodukowanie około 4,5 tysiąca maseczek. Maseczki trafią do pracowników teatru i ich rodzin, Domu Muzyka Seniora oraz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Maseczki szyją również wykwalifikowane krawcowe Teatru Wielkiego w Łodzi. Przed kilkoma dniami Teatr zwrócił o pomoc w dostarczeniu odpowiednich materiałów, które pozwolą na rozpoczęcie prac. W ciągu trzech dni dzięki wsparciu firm i pojedynczych osób dziś udało się uszyć pierwsze maseczki.

Teatr to misja, a naszą teraz jest pomoc – powiedział Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.

Opera i Filharmonia Podlaska już dziś dostarczy dziecięcemu szpitalowi onkologicznemu w Białymstoku 600 maseczek. Maseczki, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, szyją krawcowe, garderobiane, charakteryzatorki, fryzjerki i rekwizytor.

Teatr Wielki w Poznaniu również przyłączył się do akcji szycia maseczek. Instytucja ta działa w porozumieniu z Wielkopolską Izbą Lekarską, która dostarczyła im 700 metrów materiału. W pracowniach teatralnych pracę tę wykonują dekoratorzy, krawcowe, modystki i garderobiane. Wielkopolska Izba Lekarska dostarczyła im 700 metrów materiału.

Wicepremier profesor Piotr Gliński podziękował teatrom i operom za zaangażowanie w walce z koronawirusem.

Dziękuję wszystkim pracownikom teatrów i oper – dekoratorom, krawcom, modystkom, garderobianym – nie tylko za ciężką pracę, ale też za wielkie otwarte serca. Dziękuję za solidarność i wzajemne wsparcie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wasze zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy potwierdza prawdę znaną od lat, że kultura i ludzie, którzy ją tworzą, stanowią opokę podczas największych prób

– powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za Teatr Jaracza/M.Stankiewicz/IAR

Więcej w teatr, koronawirus, maseczki
Chcesz pomagać? Skorzystaj z aplikacji „Wsparcie dla szpitala”. Platforma łączy pomagających z potrzebującymi

Szyją maseczki, dostarczają za darmo posiłki – wielu Polaków w ostatnich dniach stara się wesprzeć personel medyczny. Aby usystematyzować i skoordynować tę oddolną pomoc naukowcy stworzyli...

Zamknij
RadioOlsztynTV