Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za kilka dni wejdą nowe limity dla pracujących emerytów i rencistów


Od grudnia obowiązują nowe limity dla pracujących emerytów i rencistów. Są one wyższe niż w poprzednich 3 miesiącach, a to oznacza, że już za kilka dni emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia.

Należy jednak uważać, by zarobki nie spowodowały zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia. Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Najnowsze będą obowiązywać od początku grudnia 2020 r. do końca lutego 2021.

Jak mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, instytucja może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia?

Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto. Wypłata świadczenia może być również zawieszona jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 6719,70 zł brutto

00:00 / 00:00

A jak jest w przypadku renty socjalnej?

Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu.

00:00 / 00:00

Z kolei ograniczenia nie dotyczą niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może dorabiać bez ograniczeń.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w renta, ZUS
Od dziś wizytę w ZUS można umówić telefonicznie. Nie trzeba mieć konta na Platformie Usług Elektronicznych

Od dziś (20 listopada) klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą umówić wizytę w ZUS telefonicznie. Do tej pory rezerwacji mogły dokonywać tylko osoby, które miały konto na...

Zamknij
RadioOlsztynTV