Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region
Z wizytą na granicy. Na jakim etapie jest budowa zapory?
Wzdłuż polsko-rosyjskiej granicy powstaje zapora. Będzie miała 3 metry szerokości i 2,5 metra wysokości.
Nasza reporterka Małgorzata Zbrożek odwiedziła wraz z rzeczniczką Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosławą Aleksandrowicz teren budowy w okolicach Gołdapi.
Zapora jest budowana z drutu ostrzowego. Od strony polskiej powstanie również bariera ochronna dla zwierząt. Jej budowa rozpoczęła się 2 listopada, od trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji w okolicach Dubeninek. W okolicach Gołdapi i Dubeninek nadal prowadzone są prace.
Zapora ma być dodatkowym elementem dla Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej do ochrony granicy z Rosją – dodała mjr Aleksandrowicz.
Barierę budują żołnierze Wojska Polskiego, natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej są w terenie i patrolują granicę. Wskazują miejsca, w których fizycznie ma być ułożona zapora.
W środę kilkunastu żołnierzy kontynuowało budowę w okolicy wsi Szyliny. Dotarli do jeziora Gołdap, które przecina granicę polsko-rosyjską. Zapora powstanie na całej długości granicy z Rosją, czyli na odcinku ponad 200 km.
2 listopada wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał wówczas, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.
Budowa zapory ma związek z niepokojącymi informacjami, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Autor: M. Zbrożek / PAP
Redakcja: K. Ośko