Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
  • Teraz na antenie

    UFO

    Lights Out

  • Wkrótce

    Gamma Ray

    Valley Of The Kings

Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MON planuje pozyskać kolejne nieruchomości pod budowę Tarczy Wschód

opis

Dąbrówka – Tarcza Wschód. Fot. M. Kwiatkowska

W tym roku planowane jest pozyskanie kolejnych nieruchomości w przygranicznych gminach pod budowę Tarczy Wschód – podało Ministerstwo Obrony Narodowej. Narodowy Program Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód zakłada budowę fortyfikacji, systemów antydronowych i wzmocnienie systemów wykrywania m.in na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Obecnie zakończono budowę pierwszego odcinka na długości kilku kilometrów oraz wzmocniono zaporą fortyfikacyjną przejścia graniczne z Federacją Rosyjską oraz Republiką Białorusi na odcinkach o długości dostosowanej do specyfiki obiektów. Trwają przygotowania do budowy drugiego odcinka. W tym roku planowane jest pozyskanie kolejnych nieruchomości w gminach przygranicznych.

Nieruchomości pozyskiwane są głównie z zasobów Skarbu Państwa i samorządów. A jeśli są to nieruchomości prywatne, to nigdy nie są to wywłaszczenia, ale umowy z właścicielami. Nieruchomości posłużą na potrzeby kontynuowania rozbudowy fortyfikacyjnej i miejsc składowania materiałów do programu Tarcza Wschód. Chodzi o zapewnienie punktów dostępowych dla wojsk oraz rozszerzenia usług komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych

– podał resort.

Kontynuowane są też prace związane ze wskazaniem projektów tzw. „dual-use”, które mogłyby zostać sfinansowane przez Europejski Bank Inwestycyjny. Projekty „dual-use” to takie, które mogą być zastosowane zarówno w sferze militarnej jak i cywilnej.

Narodowy Program Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód zakłada budowę fizycznych fortyfikacji, naturalnych przeszkód terenowych, systemów antydronowych i wzmocnienie systemów wykrywania. W jego ramach, oprócz betonowych jeży czy rowów przeciwczołgowych, wykorzystywane są elementy środowiska naturalnego np. tereny podmokłe czy lasy, a także systemy high-tech.

Budowa umocnień obejmie inwestycje wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski – w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim i podkarpackim. Łączny limit wydatków na Tarczę Wschód w latach 2024-2028 to 10 mld zł.

Tarcza Wschód ma charakter obronny. Jak przekazał resort obrony narodowej, „to inwestycja w pokój, projekt bez precedensu, realizowany nie tylko przez Polskę, lecz wspólnie z państwami bałtyckimi (w związku z ich Bałtycką Linią Obrony) oraz przy wsparciu Finlandii, Wielkiej Brytanii i USA”. – Państwa nordyckie i bałtyckie będą współpracowały tak, aby ta infrastruktura była skuteczna nie tylko na polskich odcinkach, ale także na całej długości granicy państw NATO z Rosją i Białorusią – dodano.

MON poinformował, że obszerne informacje dotyczące programu Tarcza Wschód są dostępne na stronie internetowej: https://tarczawschod.wp.mil.pl/. Tam też dostępny jest adres mailowy, pod który można wysyłać zapytania dotyczące programu. Strona działa w języku polskim oraz angielskim. Do gmin przygranicznych i do urzędów wojewódzkich, przekazano w porozumieniu z MSWiA ulotki informacyjne o programie Tarcza Wschód, przeznaczone dla mieszkańców tych regionów.

Źródło: PAP (A. Libudzka)
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w granica, Obwód Kaliningradzki, Rosja, MON
opis
Negocjacje USA i Rosji ws. zakończenia wojny w Ukrainie. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Trzecia rocznica wojny, jaką Rosja rozpoczęła w Ukrainie, olsztyńskie "szubienice" miejscem rosyjskiej prowokacji i Forum Samorządowe w Mikołajkach to tematy audycji My, Wy, Oni. Z politykami...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV