Bliższe Spotkania
Z psychologicznego punktu widzenia palenie to stan mózgu. Jak uchronić młodych ludzi przed nałogiem palenia papierosów?
Gościem audycji Bliższe Spotkania była Elżbieta Michalak z oddziału promocji zdrowia i oświaty w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. O nałogu rozmawiali Izabela Malewska i Krzysztof Kaszubski.
Izabela Malewska: Sanepid podejmuje liczne akcje i kampanie, w większości skierowane do młodzieży, które mają uchronić ich przed paleniem.
Elżbieta Michalak: Od wielu lat inspekcja sanitarna zajmuje się profilaktyką tytoniową. Wymaga to długofalowego działania, bo ciągle rosną nowe pokolenia i trzeba je już edukować, żeby wiedziały o tym jakie są skutki palenia tytoniu. Liczba palących papierosy nieco spadła, ale w Polsce nałóg ten jest bardzo popularny. Wcześniej paliło 9 milionów osób, teraz liczba ta spadła poniżej 9 milionów. Część osób zrezygnowała z palenia tradycyjnych papierosów i przeszła na e-papierosy, które są bardzo szkodliwe. W tradycyjnych papierosach mamy 40 substancji rakotwórczych o udowodnionym działaniu.
Izabela Malewska: Czy na palaczy działają drastyczne zdjęcia umieszczone na paczkach papierosów?
Elżbieta Michalak: Każdy kierunek zmierzający do zmniejszenia liczby palących jest bobry.
Krzysztof Kaszubski: Najważniejsze jest chyba zablokowanie fali sięgnięcia po pierwszego papierosa.
Elżbieta Michalak: Od wielu lat prowadzimy program dla przedszkolaków o nazwie „czyste powietrze wokół nas”. Około 60 procent przedszkoli na Warmii i Mazurach realizuje ten program. Obejmuje on nie tylko dzieli, ale i rodziców.
Izabela Malewska: Czy przedszkolak potrafi tak zawstydzić rodzica, że rzuci on palenie?
Elżbieta Michalak: Dzieci nauczone w przedszkolu co jest niezdrowe bardzo intensywnie przekazują te informacje w domu, wielokrotnie wymuszając na rodzicach żeby nie palili. Przy ewaluacji naszego programu dla przedszkolaków wyszło kilka takich sytuacji, że rodzice rzucili palenie.
Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Michalak
(bsc)