Z jakimi trudnościami na co dzień muszą się mierzyć niewidomi?
Koncert, pokazy sprzętu i przede wszystkim – integracja osób niepełnosprawnych. Fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizowała piknik na olsztyńskiej starówce.
Fundacja Szansa dla Niewidomych zajmuje się wspieraniem osób niewidomych i niedowidzących. Jak przekonują jej przedstawiciele, niepełnosprawni wciąż natykają się na bariery.
Prowadzę zajęcia z orientacji przestrzennej i niestety zdarza się, że osoby widzące nie zwracają uwagi na osoby z białymi laskami. Bywają też problemy w komunikacji miejskiej, również oznakowanie poziome na chodnika w naszym mieście bywa chaotyczne
– mówi Justyna Sobota, regionalny kierownik fundacji Szansa dla Niewidomych w Olsztynie.
Piknik miał zwrócić uwagę na te problemy, ale można też było np. zobaczyć, jak pisze się alfabetem Braille’a, czy obejrzeć sprzęt pomagający niewidomym w codziennym życiu.
Zegarki, które są udźwiękowione, udźwiękowione termometry i ciśnieniomierze, czy specjalny breloczek – jeśli zostawimy gdzieś klucze i nie możemy ich znaleźć, wystarczy, że klaśniemy, a odezwie się sygnał
– opisuje Anna Rakowicz-Sadkowska z firmy produkującej sprzęt dla niewidomych.
Prezentowano również dostosowane do ich potrzeb gry planszowe – z wypukłymi planszami i pionkami, które oprócz różnych kolorów mają także różne kształty. Podczas pikniku można także było posłuchać koncertu niewidomego olsztyńskiego artysty Daniela Rupińskiego.
Wręczono też wyróżnienia instytucjom wspierającym osoby niewidome. Nagrodę w kategorii media otrzymało Polskie Radio Olsztyn.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio