Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z jakimi trudnościami na co dzień muszą się mierzyć niewidomi?

Fot. A. Piedziewicz

Koncert, pokazy sprzętu i przede wszystkim – integracja osób niepełnosprawnych. Fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizowała piknik na olsztyńskiej starówce.

Fundacja Szansa dla Niewidomych zajmuje się wspieraniem osób niewidomych i niedowidzących. Jak przekonują jej przedstawiciele, niepełnosprawni wciąż natykają się na bariery.

Prowadzę zajęcia z orientacji przestrzennej i niestety zdarza się, że osoby widzące nie zwracają uwagi na osoby z białymi laskami. Bywają też problemy w komunikacji miejskiej, również oznakowanie poziome na chodnika w naszym mieście bywa chaotyczne

– mówi Justyna Sobota, regionalny kierownik fundacji Szansa dla Niewidomych w Olsztynie.

Piknik miał zwrócić uwagę na te problemy, ale można też było np. zobaczyć, jak pisze się alfabetem Braille’a, czy obejrzeć sprzęt pomagający niewidomym w codziennym życiu.

Zegarki, które są udźwiękowione, udźwiękowione termometry i ciśnieniomierze, czy specjalny breloczek – jeśli zostawimy gdzieś klucze i nie możemy ich znaleźć, wystarczy, że klaśniemy, a odezwie się sygnał

– opisuje Anna Rakowicz-Sadkowska z firmy produkującej sprzęt dla niewidomych.

Prezentowano również dostosowane do ich potrzeb gry planszowe – z wypukłymi planszami i pionkami, które oprócz różnych kolorów mają także różne kształty. Podczas pikniku można także było posłuchać koncertu niewidomego olsztyńskiego artysty Daniela Rupińskiego.

Wręczono też wyróżnienia instytucjom wspierającym osoby niewidome. Nagrodę w kategorii media otrzymało Polskie Radio Olsztyn.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w piknik, niewidomi
Kwestując, biegnąc i bawiąc się pomagają podopiecznym hospicjum. W Elblągu rozpoczęły się Żonkilowe Pola Nadziei

Gościem specjalnym elbląskiej imprezy był krakowianin Piotr Pogon, który opowiadał o nadziei. Mimo ciężkich chorób i niepełnosprawności zdobył cztery najwyższe szczyty Ziemi. W sobotę przy elbląskich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV