Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z głównego na zachodni. Olsztynianie zdecydowali, gdzie trafi kultowa rzeźba

Fot. olsztyn.eu

Olsztynianie zdecydowali w głosowaniu, że rzeźba „Macierzyństwo” autorstwa Kazimierza Zielińskiego powinna zostać ustawiona na skwerze naprzeciw Dworca Zachodniego. Przenosiny rzeźby są konieczne z powodu wyburzenia budynku, przy którym stała ponad 40 lat.

Jedna z najbardziej charakterystycznych olsztyńskich rzeźb była ustawiona przy dawnym hotelu Gromada w pobliżu Dworca Głównego. Musiała zostać stamtąd zabrana, bo budynek rozebrano. W lutym zabezpieczono ją i umieszczono tymczasowo w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Augustowskiej. Władze miasta zdecydowały, że nową lokalizację mają wskazać mieszkańcy.

W trwającej przez dwa tygodnie internetowej ankiecie, w której można było poprzeć jedną z trzech lokalizacji, oddano niemal 1,9 tys. głosów.

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego, w okolicy Domu Samotnej Matki. Na ten teren oddano aż 980 głosów (52,2 proc.). Drugie miejsce – z 501 wskazaniem (26,7 proc.) – zajął Park Podzamcze. Natomiast na skwer przy DH Manhattan zagłosowało 395 osób (21,1 proc.)

– podał magistrat.

Rzeźba „Macierzyństwo” autorstwa Kazimierza Zielińskiego z 1978 roku jest jednym z dwóch dzieł o tym samym tytule, jakie znajdują się w przestrzeni miejskiej Olsztyna. Druga z tych rzeźb stoi przed ratuszem przy pl. Jana Pawła II.

Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński (1923-2010) – artysta, w którego twórczości najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy. Jego prace można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i kilku innych miastach.

 

Autor: PAP (M. Boguszewski)
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeźba
Urwał ogon diabłu. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

Urwał ogon diabłu - usłyszał zarzut zniszczenia mienia. Chodzi o rzeźbę z Parku Helwinga w Węgorzewie.  Policjanci złapali sprawcę uszkodzenia postumentu. Jest nim 39-letni mieszkaniec Węgorzewa....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV