Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa o warmińskich pielgrzymkach we Fromborku

Fot. A. Kulik

„Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii” to najnowsza wystawa w Dawnym Pałacu Biskupim w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Na wystawie zgromadzono obiekty pochodzące zarówno z najważniejszych i największych sanktuariów warmińskich, jak i z tych bardziej lokalnych, choć niezwykle ważnych miejsc, do których zmierzały łosiery.

Łosiery to odrębny typ pielgrzymek, które wykształciły się na Warmii. Kuratorką wystawy, autorką scenariusza i scenografką jest dr Jowita Jagla.

Stworzyliśmy wielowymiarową wystawę, która nie pokazuje warmińskich pielgrzymek z perspektywy historii pojedynczych osób, lecz o tych historiach mówią obiekty. W centrum wystawy umieściliśmy XV-wieczną pietę – to był pierwszy obiekt kultowy w Gietrzwałdzie. Nad nią wisi kopia sukienki z cudownego obrazu gietrzwałdzkiego. Jest instalacja z prawdziwych lip. One wprowadzają nas w opowieść o drzewach, o kolonach, lipach, gruszach, na których zjawiały się cudowne wizerunki.

00:00 / 00:00

Wystawa „Peregrinus Warmiensis” potrwa do końca roku.

Fot. A. Kulik

Autor: A. Kulik
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, wystawa, sanktuaria
„Spotkania z przyrodą”. Wystawa prof. Stanisława Czachorowskiego w Starym Ratuszu

  W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto wystawę Stanisława Czachorowskiego pt. „Spotkania z przyrodą”. To kolekcja plansz ze zdjęciami oraz kodami QR...

Zamknij
RadioOlsztynTV